Plaváním k železnému zdraví a svěží mysli!


plavaniPlavání je jednou z nejpřirozenějších aerobních aktivit, které lze s tělem provádět. Na rozdíl od jiných sportů, plavání rovnoměrně zatěžuje všechny svaly v těle, takže je také oblíbeným kompenzačním sportem pro běžce a cyklisty. Ti většinou potřebují pro udržení kondice vyvážit jednostrannou zátěž kladenou na tělo při tréninku.

Plavání milují jak muži, tak i ženy, protože umí krásně vytvarovat tělo, a velmi se doporučuje i malým dětem, jelikož posiluje imunitní systém a buduje pozitivní vztah k pohybu jako takovému. Plavat můžete v kterémkoli věku, s vyšší hmotností, v těhotenství a v jakékoliv kondici. Tím však výčet výhod plavání a jeho blahodárných účinků zdaleka nekončí. Co vše vám pravidelné plavání přinese a jak začít?

Způsoby plavání

skok do vodyJediné, co budete k plavání potřebovat, jsou plavky. Velmi vhodné je potom střídat různé styly plavání, ale musíte mít zvládnutou správnou techniku, jinak to nemá cenu. Existují minimálně čtyři způsoby plavání, které si snadno osvojíte: prsa, kraul, motýlek a znak.

Prsa jsou plavecká technika, při které se plave na břiše, rukama a nohama se odráží do stran. Lze je plavat s hlavou nad hladinou i pod hladinou, přičemž druhý způsob je lepší v tom, že tolik nenamáhá krční páteř a umožňuje posilovat plíce.

Kraul je nejrychlejší plavecká technika, při které se plave ve vodorovné poloze vzhledem k hladině, jedna ruka se vždy pohybuje vzduchem za hlavu, druhá ruka pracuje pod vodou a dýchá se do stran. Oceňují ji především závodníci a lidé, kteří se potýkají s bolestí krční páteře, protože hlava zde nezůstává nikdy nad hladinou.

Motýlek se využívá výhradně při závodním plavání, plave se po břiše a využívá se při něm delfínového vlnění.

Znak je plavecká technika, při níž se plave na zádech, při obrátkách v bazénu se plavci odráží od stěn nohama.

Jak začít plavat?

Plavat se dá jak v létě, tak i v zimě. V dnešní době není problém pořídit si permanentku do krytého bazénu a chodit plavat, kdykoliv se vám naskytne volná chvíle. Některé plovárny mají dokonce sauny a teplé vířivky, které vaše tělo po velké námaze ve studené vodě příjemně prohřejí, takže nemusíte odcházet zpátky do zimy celí prokřehlí. Někdy postačí i teplá sprcha před odchodem z bazénu.

v bazeneTermální bazény a venkovní vyhřívané bazény s mineralizovanou vodou mají navíc prokazatelně blahodárné účinky na revmatismus. Pokud jste netrénovaní, pro začátek vám bude stačit půl hodiny plavání s drobnými přestávkami na odpočinek, nejlepší na hubnutí je ovšem naučit se plavat po celý tento časový úsek v jednom kuse. Celková trasa by měla dohromady činit 1 km, trénovaní jedinci zvládnou za jednu návštěvu 2 km. Po namáhavé třicetiminutovce si dopřejte regeneraci zmíněnou sprchou nebo pobytem v teplé vířivce.

Jak zhubnout plaváním?

plavec v bazenuPlavání je velmi doporučovanou aktivitou vhodnou na hubnutí. Za hodinu plavání lze spálit až 2000 kJ. To proto, že odpor vody vás nutí vydat až pětkrát více energie než při pohybu na souši. I velmi obéznímu člověku plavání přinese užitek, protože voda nadlehčuje a pohyb v ní nezatěžuje klouby vlastní vahou tak jako běh a jiné aerobní aktivity. Často se také z tohoto důvodu využívá plavání  jako nástroj rehabilitace, protože aktivuje všechny svaly a zároveň je k tělu neobyčejně šetrné. Pokud ale chcete plaváním hlavně zhubnout, měli byste chodit plavat minimálně třikrát týdně. Budete-li navíc plavat v teplé vodě, spálíte více kalorií. Čím déle ve vodě vydržíte, tím lépe pro vaše zdraví. Jestliže budete pravidelně plavat i pod vodou, což vyžaduje zadržování dechu, zvětšíte tím rovněž svou kapacitu plic.

Blahodárný vliv na mozek

deti v bazenuBylo dokázáno, že kardiovaskulární cvičení, k nimž plavání bezesporu patří, má pozitivní vliv na fungování mozku. Aerobní pohybovou aktivitou vzniká v buňkách více mitochondrií, které jsou zodpovědné za prokrvení a tím okysličení tkání. Díky pravidelnému plavání se zlepší okysličení mozku a bude vám to rychleji myslet. Vaše logické a abstraktní myšlení bude čistější.

Kromě svěží mysli se vám po každém tréninku mozek odmění tím, že z hypofýzy vyplaví do těla endorfiny, které způsobují, že se budete cítit prostě skvěle. Proto se říká, že pohyb je návykový. Pro netrénované jedince endorfiny slouží jako opiáty, které snižují pocit bolesti z namáhaných svalů. Když však budete trénovat pravidelně, endorfiny se budou vyplavovat rychleji a uvolnění po plavání bude hlubší. Plavání je tedy velmi dobré antidepresivum a rafinovaný způsob, jak udržet mozek v kondici.

Diskuse


Email nebude zveřejněn, jen jeho první část.