10 způsobů, jak využít léčivých účinků medu


Francouzský esejista Joseph Joubert napsal o medu: „Vosy i včely sají týž nektar; stejný med však nesnášejí.“ Pravdou je, že med se dělí nejen podle způsobu zpracování, ale také podle svého původu a konkrétních rostlin, z kterých jej včely sbírají. Tak máme díky tomu k dispozici med akátový, vřesový, luční, ovocný, dokonce i vojtěškový. Všechny medy však nemají stejné zdraví prospěšné vlastnosti. Mezi nejzdravější druhy medu patří lipový, pohankový a cizokrajný manukový med, který pochází až z Nového Zélandu. Kde všude, kromě kuchyně, může být med prospěšný? Lidové léčitelství již celá staletí zná pozitivní účinky apiterapie. Zkuste je znovuobjevit!vcela a kvet

1) Prevence onemocnění

Med podporuje imunitní systém, protože kromě lehce vstřebatelných cukrů a bílkovin obsahuje také velké množství vitaminů a minerálů. Z vitaminů to jsou: A, C, B1, B6, B12, D, E a K. Z minerálů se jedná především o: vápník, hořčík, fosfor, draslík, sodík, křemík a železo. S takovým složením je med účinnou prevencí proti nemocem dýchacího ústrojí (v zimě), prevencí anémie a kardiovaskulárních nemocí. Lékem na dlouhověkost se tak může stát i obyčejná lžička medu každé ráno 365 dní v roce.

2) Léčba strií a jizev

Velice silné regenerační účinky na kůži má manukový med, který obsahuje, kromě jiných minerálů, zinek a také enzymy, které podporují obnovu a růst nových tkání. Domorodci na Novém Zélandu jej rovněž využívají na zklidnění pokožky po štípnutí hmyzem. Chcete-li se po porodu zbavit nevzhledných strií, nanášejte na ně každý večer vrstvičku manukového medu a ráno jej vždy jednoduše smyjte.

3) Lék na vředy

Med urychluje hojení žaludečních vředů a působí také velmi blahodárně na rozjitřené trávení (zmírňuje průjem i zácpu). Pokud trpíte bolestivými vředy, lžička medu rozpuštěného v teplém čaji hodinu před každým jídlem vám rozhodně neuškodí, spíše naopak. Těsně před jídlem si ho však nedávejte, mohlo by dojít k překyselení žaludku a zhoršení potíží.caj s medem

4) První pomoc při otravě houbami

Bylo zjištěno, že teplé mléko s medem má hojivé účinky na poškození jater při otravě hub. Několik lžic medu rozpusťte v čtvrt litru mléka a po troškách vypijte. Je to však jen podpůrné opatření, dokud nedorazí pomoc, v každém případě je potřeba svěřit se do péče lékaře.

5) Lék na nemoci orgánů

Med má pozitivní vliv na fungování všech důležitých orgánů: jater, žlučníku, slinivky, ledvin, srdce, mozku. Upravuje srdeční činnost, rozšiřuje věnčité srdeční tepny a zajišťuje lepší prokrvení tkání. Působí protizánětlivě při nemocech orgánů, posiluje centrální nervový systém, přináší úlevu při migréně a přes den zmírňuje únavu (díky obsahu lehce stravitelného cukru).

6) Hojivá mast na řezné rány i popáleniny

Med má antibakteriální a antiseptické účinky. Obsahuje totiž cenné látky, které urychlují hojení ran a zároveň je účinně desinfikují. Použijete-li med na škrábance, drobné popáleniny a ranky na kůži, poraněná pokožka se o poznání rychleji zregeneruje.med

7) Lék na nemoci horních dýchacích cest

Med pomáhá při virových onemocněních, působí lehce antibioticky. Přidávejte ho však jen do vychladlého čaje nebo mléka (maximálně do teploty 45 °C), v horkém nápoji se jeho léčivé účinky ztrácí. Podomácku si můžete vyrobit léčivý sirup proti nachlazení: rozmixujte cibuli s lžící medu a po tři dny třikrát denně polykejte roztok po lžičkách. Zánět nosohltanu lze mimo jiné podpůrně léčit výplachy mírně osolenou medovou vodou.

8) Kosmetika

Med má široké využití v přírodní kosmetice. Kosmetické firmy dnes mohou nabídnout tyto přípravky z medu: protivrásková séra, odličovací pleťová mléka, pleťové vody, tělová mléka, balzámy na ruce proti omrzlinám, masky na vlasy, séra proti akné. Med výborně hydratuje a vyživuje pokožku. Svůj elixír krásy a mládí si snadno vykouzlíte i doma. Vyzkoušejte například domácí masku na obličej z několika lžic tvarohu, medu, 1 vaječného bílku a 1 lžíce kokosového oleje.

9) Detoxikace organismu

Protože je med bohatým zdrojem stopových prvků a vitaminů, působí rovněž jako silný antioxidant. Čistí tělo od volných radikálů, urychluje detoxikační procesy a zbavuje tělo těžkých kovů (olova). Působí tedy i jako prevence rakoviny.mleko

10) Kvalitní spánek

Med má také ověřené sedativní účinky, je proto vhodným lékem na nespavost. Již naše babičky dávaly miminkům před uložením do postýlky med na dudlík. To se dnes nedoporučuje kvůli hrozbě zubního kazu. Po vyčištění zubů byste už med ani jiný cukr konzumovat neměli, to je známá věc. 1-2 lžičky před spaním vás však spolehlivě ukolébají ke spánku, zvláště pokud si je dáte rozpuštěné v teplém mléce!

Diskuse


Email nebude zveřejněn, jen jeho první část.