Vyplatí se ještě v dnešní době nakupovat biopotraviny?
Co přesně jsou biopotraviny a dá se jim v dnešní době ještě věřit? Jsou biopotraviny opravdu zdravější a mohou si je dovolit nakupovat i obyčejní lidé s průměrným platem? Jak nakupovat biopotraviny? Dají se sehnat i uzeniny a vína v bio kvalitě?
Které potraviny jsou bio?
Biopotraviny jsou především lokální a sezónní potraviny vypěstované v ekologickém zemědělství. Při určování, zda se jedná o bio či ekologický produkt, je klíčový původ potravin, způsob jejich pěstování, následného zpracování, skladování i balení. To je nejlepší zjišťovat přímo u zdroje – u konkrétních ekologických zemědělců. Biopotraviny se navracejí k přírodě – jsou pěstovány bez použití pesticidů, genetické modifikace, postřiků proti škůdcům, nejsou průmyslově vyráběné a nepřidávají se do nich konzervanty. Senzoricky je můžete odlišit podle výraznější chuti a vůně, biozelenina může být menší a ne tak výrazně barevná jako zelenina ze supermarketu. Běžné potraviny, které jsou dovážené z daleka, postrádají většinou chuť, jsou předražené a nahnilé, i když dobře vypadají a mohou mít nadměrnou velikost (ovšem s větším obsahem vody než sušiny). Biopotraviny, navzdory tomu, že jsou dražší a mnohdy i menší, mají vyšší obsah živin a více zasytí.
Proč jsou biopotraviny tak drahé?
Paradoxním jevem dnešní doby je, že dnes si nepřiplácíme za to, co potraviny obsahují, ale za to, co naopak neobsahují. Biopotraviny se rychleji kazí, jejich růst není chemicky urychlován, pro zemědělce znamenají více péče a starostí. Vypěstovat kvalitní zeleninu a „vypiplat“ zdravé kuře trvá více času, ekologické zemědělství je nákladnější a méně vynáší. Masová výroba je oproti tomu levnější, používání chemikálií prodlužuje trvanlivost potravin, proto se výrobcům a pěstitelům více vyplatí. Možná jsou proto běžné potraviny levnější, ale největší hrozbou je pro člověka právě chemie, kterou obsahují.
Velice nebezpečný je zvláště tzv. „koktejlový efekt“ - kombinace chemikálií z potravy, které každý den jíme, a které se v průběhu života hromadí v našem těle a ve výsledku přináší alarmující hormonální změny, problémy s otěhotněním, poškození orgánů, oslabení imunity a psychické problémy, které přicházejí plíživě a zpočátku si jich ani nevšimneme. Biopotraviny jsou drahé, protože jsou kvalitní a obsahují více živin. I za kvalitní zdravou obuv je zapotřebí si připlatit, proč tedy ne i za jídlo? Nemusí to být navíc vždy tak drahé, jak se na první pohled zdá.
Jaký je konkrétně rozdíl mezi biopotravinami a jejich „běžnými“ protějšky?
Jedním z nejdražších produktů na trhu s biopotravinami je biomaso. Biomaso pochází výhradně ze zvířat, která žila v systému ekologickho zemědělství, kde měla dostatečně prostorný výběr, živila se přirozenou stravou, žila přirozeným životem (mláďata jsou např. ponechána u svých matek, aby byla krmena mateřským mlékem) a při porážce není maso znehodnoceno stresovým faktorem. Při nákupu vajec sledujte číselné kódy na obalech a volte jen ta s kódem začínající číslem 1 nebo 0, které značí chov s volným výběhem a ekologicky kontrolovaný chov. Chuťově a vzhledově se naprosto nedají srovnat s vejci z klecového chovu (3) a chovu na podestýlce (2).
Biomaso má lepší chuť a kvalitu, bývá méně tučné, obsahuje více svaloviny. To stejné platí pro biomléko, které obsahuje o 60 % více omega-3-mastných kyselin a o 20 % více antioxidantů a vitaminů než klasické mléko z obchodu. Co se týče ryb, tam je třeba mít na paměti, že je lepší vybírat si menší divoké druhy ryb, které v sobě mají méně toxických látek z oceánů, nebo velké tučné ryby z udržitelných rybářství, v nichž jsou ryby živeny přirozenou stravou (nikoliv z velkochovů, kde se využívá granulí s rybí moučkou). Nejvíce asi v dnešní době zákazníka zklamávají uzeniny, ani těch se ale nemusíte vzdát, když se rozhodnete přejít na zdravou výživu. V Česku jsou k dostání biouzeniny, při jejichž výrobě se nepoužívají fosfáty, emulgátory, žádná sója, ani mouka a jen minimum dusitanů.
Jako zákazník v dnešní době zkrátka můžete žádat více. I celozrnné mouky naleznete v bio kvalitě, to znamená, že jsou namlety z ekologicky vypěstovaného obilí. Milovníci vína jistě ocení i pestrou nabídku českých i zahraničních biovín, například červených, které obsahují mnohem více antioxidantů než běžná červená vína.
Jak nakupovat bio a finančně se nezruinovat?
Budete nejspíš překvapeni, ale nakupovat bio se dá i levně. Máte-li vlastní zahrádku, máte napůl vyhráno, ale i na balkoně v panelovém bytě lze vypěstovat spoustu bylinek a menších druhů zeleniny. Při nakupování dbejte vždy na to, abyste se vyhýbali exotickým druhům ovoce a zeleniny. Využijte možnosti předplatit si „bedýnky“, jejichž obsah se týden co týden mění, a vy tak budete pravidelně a poměrně levně zásobeni sezónní a lokální zeleninou/ovocem. Podporujte své místní ekofarmáře a navštěvujte farmářské trhy ve svém okolí. Většinou se nevyplatí nakupovat zeleninu a ovoce ve zdravých výživách, bývají předražené a jejich vzhled není nic moc. Bedýnky, farmářské trhy či nakupování u konkrétních farmářů ve vašem nejbližším okolí vám pomůže ušetřit. Zároveň také není potřeba nakupovat stejné množství jako u běžných potravin. Časem zjistíte, že méně biozeleniny vás více zasytí než větší množství běžné zeleniny plné vody s minimem živin. Nakupujte proto menší množství, se kterým si plně vystačíte. Biozelenina a ovoce se mimo jiné prodávají i mražené, takže nemusíte chodit nakupovat čerstvou zeleninu každý den a když budete mít zásoby, neumřete hlady ani v nejtužší zimě. Nezapomínejte rovněž na to, že i biopotraviny lze nakupovat ve slevě.
Nakupujete BIO potraviny?
Diskuse
Nikolla: Dobrý den chtěla jsem se zeptat kde se dočtu více o tak zvaných “bedýnkách” popřípadě kde se dají objednat. Děkuji, přeji krásný zbytek dne Zahradníková
reaguj