Jak nás ovlivňují barvy?


Barvy - jsou všude kolem nás. Rušné ulice měst, klidná příroda, útulné domovy, ale i neosobní úřední budovy, oblečení, doplňky... to vše hýří barvami. Každá barva nás ovlivňuje a navozuje v nás emoce - někdy příjemné a někdy negativní.

Bíla barva

Bílá barva - čistota, pořádek, laskavost

Bílá barva je u nás symbolem nevinnosti, čistoty, laskavosti, chladu a pořádku. Umí zmírnit bolest a napomáhá k uzdravování, proto se často používá v nemocnicích, zdravotnických zařízeních, laboratořích a v potravinářském prostoru. Opticky rozšiřuje místnost.

S oblibou se do této barvy odívají upřímní, sebevědomí a vyrovnaní lidé. Ve východních kulturách je spojena se smrtí, ale ve významu nového začátku, nesmrtelnosti duše – převtělení.

Pozor na příliš mnoho bílé barvy, protože může působit negativně na zrak.

Černý strom

Černá barva - pocit tajemnosti, moci a autority

Černá barva je opakem bílé. V našich končinách vyjadřuje smutek, strach, konec, smrt. Vnímáme ji i jako projev agresivity, vzdoru, odporu - právě proto je tato barva oblíbenou u dospívající generace. Asi každý z nás si prošel "černým obdobím".

Černému oblečení dávají přednost introvertní, sebevědomí lidé, kteří chtějí působit tajemným dojmem. Vzbuzuje dojem moci, autority, ale i pokory a poslušnosti. Jedna teorie říká, že ženy, které nosí černé oblečení, takto projevují podřízenost mužům. Ať je již názor na tuto barvu jakýkoli, jedno se jí upřít nemůže - černé oblečení opticky zeštíhluje, působí elegantně a "malé černé šaty" jsou neodmyslitelnou součástí šatníku každé ženy. Jsou jednoduše nadčasové, vždy svůdné a elegantní.

Bílá a černá barva patří mezi neutrální. Výborně se kombinují s jinými barvami ať už jde o oblečení nebo styl bydlení. Ostatní barvy při nich vyniknou.

Červené rty - barva vášně

Červená barva – touha a vášeň, nebo hněv a agrese?

Barva ohně, touhy, vášně, energie a vzrušení - taková je červená. Pozor, vzrušení nemusí být jen pozitivní, ale týká se i záporných pocitů jako jsou hněv, vztek nebo agrese.

Červená barva probouzí životní energii, vášnivost, razanci... Je oblíbenou zejména u temperamentních, kreativních a sebejistých lidí, ale nosí ji i impulzivní lidé s výbušnou a agresivní povahou. Tato barva působí vznešeně a majestátně. V minulosti byla nejoblíbenější barvou králů.

Červená barva zvyšuje krevní tlak, puls a zrychluje dýchání. Zvyšuje sexuální apetit a také chuť do jídla. Právě proto se s touto barvou často potkáte v restauracích. Psychicky slabší osoby se při kontaktu s červenou barvou mohou cítit stísněně, mohou se dostavit až pocity úzkosti. Tmavočervená barva působí, na rozdíl od jasně červené, klidně.

modrá voda v oceánu

Modrá barva - klid a harmonie

Barva vody nebo oblohy představuje klid, důvěru, oddanost a něhu.

Tmavomodrý odstín je znamením vnitřního klidu, spokojenosti a harmonie. Působí uklidňujícím dojmem na fyzickou i psychickou stránku. Bleděmodrá barva evokuje bezstarostnost, veselost a vyvolává příjemné pocity, má opačné účinky jak červená, uklidňuje, navozuje pocit harmonie, snižuje srdeční tep a rychlost dýchání.

Modrá barva se hodí do místností, kde chcete odpočívat nebo se soustředit - pracovna, koupelna, ložnice... Pokud v práci převládá modrá barva, zvyšuje se produktivita zaměstnanců - jsou klidnější a soustředěnější. Ani s modrou barvou to příliš nepřehánějte. Mnoho modré může působit chladně a depresivně.

Modrá je oblíbenou barvou romantických, emočních a spirituálně založených lidí.

Zelený list v písku

Zelená barva - klid, cílevědomost, naděje

Barva symbolizující přírodu je tou nejlahodnější barvou pro oči - zlepšuje zrak. Na člověka má uklidňující účinky, proto se stále častěji objevuje i v nemocnicích a čekárnách. Navozuje pocit stability, příznivě působí na nervový systém, má regenerační účinky, zklidňuje mysl a zmírňuje pocit únavy.

Tmavozelenou upřednostňují cílevědomé osoby, které mají na sebe vysoké nároky. Světle zelená je oblíbená mezi těmi, kdo se více zajímají o své okolí než o sebe - rádi pomáhají jiným.

Barva klidu a naděje se nejlépe hodí do hlučných prostorů, ale i dětských pokojů, koupelen a ložnic.

žlutý deštník

Žlutá barva - optimismus, teplo, ale i agresivita

Žlutá barva srší teplem, optimismem, radostí, chutí do života, kreativitou a dobrou náladou. Uvolňuje energii a napětí, zlepšuje koncentraci a zrychluje látkovou výměnu. Pozor ale na její množství, příliš mnoho žluté podporuje hněv a agresivitu.

Ze všech barev právě žlutá nejvíce zatěžuje zrak - může působit až nesnesitelně.

Patří mezi oblíbené barvy lidi, kteří jsou vnitřně, duševně bdělí, otevření novým možnostem a touhou vždy se něco nového naučit. Tito lidé jsou velkorysí, skromní, laskaví, přemýšliví a praktičtí. Mají rádi volnost (i ve vztazích) a nevázanost. Osoby, které mají pocit křivdy a zklamání, se této barvě vyhýbají.

růžový kvítek

Růžová barva - přátelství, láska, romantika

Spojením bílé a červené vznikne barva, která evokuje přátelství, štěstí, pohodu, svobodu, volnost a lásku... Růžová zjemňuje účinky základních barev (červené a bílé) a dávají jí přednost hlavně romanticky, sentimentáně a esteticky založení lidé. Pokud se zlobíte, cítíte se opuštění, smutní, ... pobyt v růžovém pokoji tyto pocity zažene.

fialový květ

Fialová barva - kreativita, pokora, obětavost

Kombinací modré a červené vznikne fialová. Tato barva je v římskokatolickém náboženství považována za barvu pokory, střídmosti, pokání.

Čím je odstín fialové tmavší, tím mystičtější a duchovněji působí. Světlé odstíny jsou znakem obětavosti, náklonnosti a lásky.

Fialová barva symbolizuje balancování mezi energickým, impulzivním chováním (červená) a obezřetností, rozvážností (modrá). Kreativní, senzitivní a introvertní osoby se nejraději oblékají do fialové. Výborně se hodí i do dětských pokojů.

šedé skály

Šedá barva - klidný a nerušený život

Šedá barva vznikne smícháním bílé a černé. Obě tyto barvy jsou považovány za neutrální a jejich kombinací zase vznikne neutrální barva.

Šedá skvěle ladí s pestrými a výraznými barvami. Velké oblibě se těší u lidí, kteří se nebojí postavit neúspěchu, kritice či porážce.

Je oblíbená i u lidí, kteří se snaží o klidný a ničím nerušený život. Nevyvolává ani nepotlačuje žádné emoce, pocity a nálady. Pokud je tmavá může působit nudně, pokorně až smutně. Je vhodné ji kombinovat s pestrými, barvami.

hnědý pařez

Hnědá barva - oblíbená zejména u mužů

Hnědý odstín zístkáte smícháním červené, žluté a černé barvy. Emoce, které vyvolává červená, jsou utlumené dalšími barvami. Hnědá je oblíbená zejména u mužů. Představuje solidnost, zdrženlivost, smysl pro realitu, jistotu, pořádek a důstojnost. Je symbolem přírody, klidu, pohodlí a domova.

Lidé, kteří dávají přednost hnědé barvě, zaměřují svou pozornost na vlastní zázemí a pohodlí. Je oblíbená i mezi osobami, které touží si konečně odpočinout, zrelaxovat a zregenerovat se.

obrys trenčianskeho hradu pri zapade slnka

Vyzkoušejte sledovač předsevzetí a dobrých návyků MyHabits.info

Jaká je vaše oblíbená barva?

Diskuse

lidezeme: a co prosím barva oranžová?

reaguj

Email nebude zveřejněn, jen jeho první část.