Piniové oříšky si zamilují nejen milovníci italské kuchyně!


Piniové ořechy mají neopakovatelnou nasládlou pryskyřičnou chuť, jsou nesmírně zdravá a bohatá na živiny. V italské kuchyni je najdete jako nezbytnou ingredienci v klasickém pestu, přidávají se do chleba a dezertů, do těstovinových salátů. Piniové oříšky také oživí chuť masa a mořských plodů, vaši snídaňovou omeletu a zdravé zeleninové svačiny. Co jste o této exotické pochoutce ještě nevěděli?

Kde rostou piniové ořechy?

pinus pineaOlejnaté „ořechy“ z šišek borovice pinie (Pinus pinea) jsou nutričně velmi bohaté a zdraví prospěšné. Piniové ořechy jsou vlastně semínka, která se ukrývají v šišticích pinií. Neopadavé piniové borovici se daří v okolí Středozemního moře, je velmi citlivá na mrazy, takže v našich končinách ji pěstovat nelze, nanejvýš jako okrasný stromek. V Itálii mají piniové ořechy (tzv. piňoli) dlouhou tradici a jsou běžnou součástí italské kuchyně. Přidávají se do italského pesta, moučníků a jiných tradičních pokrmů na ozdobu a dochucení (jako koření). Oblibě se těší i v jiných kulturách, např. v chilské Araukánii tvoří základ jídelníčku (také zde rostou), pěstují se i v Africe, kde jsou pro to vhodné klimatické podmínky. Nasládlá semínka s vůní borovice si však zamiluje každý na světě, jen je potřeba zajistit si kvalitní zdroj.

Čím jsou zdraví prospěšné?

carpaccio s piniemiPiniové oříšky obsahují z 60 % zdraví prospěšné tuky, které pomáhají snižovat cholesterol. Jsou také bohatým zdrojem proteinů, těch obsahují až 12 %. Dalšími významnými složkami jsou vitamin B1 a železo. Pinie působí blahodárně na nervový systém, pomáhá v boji proti anémii, nemocem žaludku a ledvin, posilují imunitu, vyrovnávají hladinu cukru v krvi a příznivě ovlivňují kardiovaskulární systém. Mají rovněž mírné projímavé a pročisťující účinky, proto se nedoporučuje na posezení sníst celý pytlík piniových oříšků. Piniové ořechy lze využít i jako podpůrný prostředek na hubnutí, protože uvolňují do těla energii postupně a perfektně zasytí. Většinou postačí přidávat si je po menších dávkách (cca 10 gramů/denně) do snídaňových cereálií, salátů a hlavních jídel. Jsou cenným zdrojem vlákniny, omega-3 a omega-6 mastných kyselin, kyseliny listové a dalších cenných látek.

Některé odrůdy vám zkazí chuť

piniove oriskyPři nákupu piniových ořechů buďte obezřetní. Dbejte na čerstvost – ořechy nesmí nahořkle zapáchat. Pinie se velmi rychle kazí, způsob skladování je tedy klíčový – v uzavřené nádobě, v suchu a chladu. A především si dejte pozor na původ pinií. Některé odrůdy jsou nejedlé (Pinus armandii), nezřídka je naleznete v levných směsích z Číny nebo Pákistánu. Tyto ořechy vám nezkazí chuť jednorázově, ale i na několik týdnů dopředu. Říká se tomu „Pine mouth syndrome“ (PMS). Kovově hořká pachuť se vás může držet jako klíště ve dne v noci po dlouhou dobu, ale nejhůř člověku je při samotném jídle. Zvláště pojídání sladkostí po požití zkažených/nejedlých ořechů přináší nepříjemné pocity. I voda chutná hořce, víno se zdá být zkažené. Zvláštním případem je alergická reakce, která projevy PMS ještě znásobuje (může to potom trvat až čtvrt roku, než „pachuť“ odezní). Raději si připlaťte za pravé italské piniové oříšky, než abyste přišli o potěšení z jídla jako takového na neúměrně dlouhou dobu a pinie navždy zavrhli.

Blahodárný piniový olej

piniovy olejDalší specialitou je chutný piniový olej, který se vyrábí lisováním piniových jader za studena. Má zlatavou barvu a voní svěží borovicovou vůní. Je vhodný pro vnější i vnitřní užívání. Využijete jej ve studené kuchyni (není dobré nechávat olej na pánvi zoxidovat), nejlépe do salátů nebo jako dochucovadlo na palačinky. V boji proti nadváze vám pomůže jedna čajová lžička piniového oleje denně. Přimíchejte si jej do jogurtu, cereální snídaňové směsi nebo do svého zeleného smoothie. Piniový olej má také široké využití v kosmetice – přidává se do krémů a léčivých mastí. Poradí si s kožními problémy, popáleninami a drobnými rankami, hydratuje a regeneruje pokožku, zpevňuje vlasy i nehty. Potírejte jím problematická místa na kůži, používat se dá jako olejíček na nehty a maska na vlasy. Můžete si jej přidávat do koupele pro zjemnění pleti a relaxaci, borovicové aroma působí jako velmi účinná aromaterapie. Zavřete oči a rázem se ocitnete v exotickém borovicovém lese, kde to voní a chutná jako piniové ořechy!

Diskuse


Email nebude zveřejněn, jen jeho první část.