Zatočte s nespavostí s pomocí malé dávky melatoninu
Trápí vás nespavost? Vyzkoušeli jste už všechny „babské rady“, čaje, odvary, volně prodejné léky a nic nezabralo? Někdy na to, abyste byli správně unavení, nestačí mít jen dostatek fyzické aktivity a držet se zásad zdravého životního stylu. Je docela dobře možné, že za vaši nespavost je zodpovědná nedostatečná schopnost mozku zaplavit tělo dostatečným množstvím hormonu melatoninu, který je takovým malým bohem spánku, jenž řídí vaše biorytmy.
Melatonin jako lék na nespavost
Melatonin je hormon, který reguluje spánek. Tělo si jej vyrábí samo prostřednictvím endokrinní žlázy šišinky v mozku, která jej vylučuje. V určitých obdobích života však kolísá množství vyráběného melatoninu, což způsobuje nepříjemné zdravotní problémy – nespavost, špatné usínání, nekvalitní spánek. Šišinka melatonin vyplavuje především navečer, jakmile mozek začíná reagovat na stmívání. Zatímco člověk stárne, mozek začíná vyrábět stále méně melatoninu, stále hůř se mu proto daří usnout. Potom se nabízí zdravé a jednoduché řešení – hormon dodat tělu zvnějšku. Melatonin lze snadno vyrobit v laboratorních podmínkách, k dostání je v podobě pilulek, které se podávají cca půl hodiny před spaním.
Kde koupit melatonin na spaní?
Melatoninové tobolky seženete ve formě potravinových doplňků nebo léků vázaných na lékařský předpis. V České republice seženete jen jeden volně prodejný potravinový doplňek obsahující melatonin, a to od roku 2016. Volně prodejné jsou různé melatoninové léky na Slovensku, ve zbytku Evropské unie a v Americe, proto není nic snazšího než si lék objednat přes internet a nechat dovézt ze sousedního Slovenska. Lékaři melatonin shledávají zdraví nezávadným a bezpečným potravinovým doplňkem pro tělo. Nesmí jej používat pouze těhotné ženy, děti a pacienti s cukrovkou.
Nedostatek melatoninu způsobuje rakovinu
Bylo experimentálně i empiricky dokázáno, že zvířata a lidé vystavení v noci dlouhodobě světlu častěji trpí rakovinou. Empiricky to dokládají statistiky úmrtnosti lidí, kteří pracovali často a dlouhodobě v noci. Dlouholeté noční služby mohou ublížit zejména ženám, u kterých se riziko rakoviny prsu tímto zvyšuje o celých 36 %. Na tom je vidět, jak je důležité pečovat o zdravé biorytmy a dostatek melatoninu v těle. Jako antioxidant je melatonin totiž až 30krát účinnější než vitamin C, který byl dlouhou dobu pokládán za antioxidant číslo jedna a k sehnání je v každé lékárně, supermarketu i drogerii. Místo tablet a prášků na spaní proto lze více než doporučit naordinovat si krátkodobou léčbu melatoninem!
Melatonin jako lék na časový posun
Není žádným překvapením, že melatonin, který zlepšuje spánek, umožňuje také zmírnit únavu přes den. Používá se tedy hojně i k zmírnění subjektivních pocitů únavy v důsledku časového posunu při cestování na velké vzdálenosti. Pokud se chystáte na cestu do Austrálie, která má úplně převrácenou noc i den, protože je na opačné straně zeměkoule, je jisté, že vaše pocity nebudou pouze subjektivní. Váš mozek si musí zvyknout na jiný rytmus střídání světla a tmy, než dosáhne hormonální rovnováhy. Proč mu v tom trochu nepomoci a neužít si dovolenou od začátku do konce?
Neuškodí melatonin vašemu zdraví?
Melatonin zdaleka nepůsobí blahodárně jen na spánkový cyklus. Oddaluje proces stárnutí, působí preventivně proti rakovině a posiluje imunitní systém. Budete-li se tedy léčit s nespavostí za pomoci melatoninu, vašemu tělu poslouží i jako silný antioxidant. Neměli byste ho však užívat dlouhodobě, jen jako podpůrný prostředek v nejvyšší nouzi – nejlépe na doporučení lékaře, při cestování. Nezapomeňte, že tělo by si jej mělo umět vyrobit především samo. V náročných životních údobích a stresových situacích vám extra dávka melatoninu navíc pomůže, jindy tělo zbytečně nedopujte.
Nejzdravějším způsobem, jak podpořit tvorbu melatoninu, tedy zůstává kvalitní zatemnění oken v místnosti, kde spíte. Neměli byste nechávat dlouho do noci puštěnou televizi a vystavovat se ani tlumenému svitu lampičky na čtení. To je nejlepší terapie, kterou lékaři doporučují podstupovat dlouhodobě. Vždyť Česká republika je také jednou z prvních zemí, ve kterých vědci objevili léčivé účinky tmy a vymysleli velmi oceňovanou „terapii tmou“, která mimo výše zmíněná pozitiva zlepšuje schopnost vidění!
Diskuse
candula: Dobrý den, můj problém s nespavostí trvá už delší dobu, konkrétně s odchodem do důchodu ještě podpořený trvající pandemií koronaviru. Zajímalo by mě jestli mohu kombinovat kozlík lékařský v kapslích s melatoninem v kapslích obsahující i mučenku, a v jakých dávkách. Děkuji za odpověď.
reaguj