Zázvor a jeho účinky na zdraví


Zázvor má mnoho využití nejen v kuchyni a baristickém umění, ale měl by být běžnou součástí vaší domácí lékárničky. Jak si vychutnat léčivé účinky zázvoru? Na kolik způsobů zázvor znáte? Nevěřte tomu, že zázvor může být jen hořký. Vše záleží jen na způsobu přípravy. Bez dobrého nakládaného zázvoru se již neobejde téměř žádný milovník sushi. Lidé ho znali a hojně využívali už  ve starověku. Toto koření pochází ze staré Číny a Indie, kde bylo jedním z nejrozšířenějších druhů koření a zanedlouho také dorazilo do Evropy, kde brzy nato zdomácnělo. zazvor

Léčivé účinky zázvoru

Jak pěstovat zázvor

Jelikož zázvor patří mezi teplomilné rostliny, které nesnesou chlad, můžeme ho pěstovat v květináči a čerstvý kořen sbírat během celého roku. Existuje mnoho druhů zázvoru. Některé se pěstují na konzumaci, jiné pro své krásné pestrobarevné květy. U nás je nejpopulárnější Zingiber officinale - zázvor lékařský.

Pokud uvažujete nad pěstováním zázvoru, doporučujeme zakoupit si ho u prodejců sazenic a semen nebo v obchodě, kde prodávají zázvor v bio kvalitě, protože neobsahuje chemické látky na potlačení růstu a klíčení.

Jak pěstovat zázvor

Sázíme čerstvý kořen

Připravte si čerstvý kořen - tvrdý, šťavnatý, hladký - s očkama na jednotlivých výstupcích. Z těchto oček vyrostou výhonky. Zázvor je ideálně sázet na jaře, v dubnu. Na noc ho namočte do vody a druhý den nakrájejte na 2,5 - 3 cm kousky, každý s alespoň jedním očkem. V poměru 1: 1 zasaďte do zahradní zeminy smíchané s kompostem s pH od 6,1 do 6,5. Kořen můžete zasadit celý mělce do země nebo nechte trčet část s očkem. Každý kousek potřebuje alespoň 20 cm prostoru na růst do šířky. Po zasazení ho polijte. Jelikož je zázvor tropická rostlina má rád vodu a teplo, ale nenechávejte ho na přímém slunečním světle během celého dne.

Už za pár dnů začne klíčit, po 3-4 měsících můžete sbírat první úrodu, která bude mít jemnou slupku a výrazně pikantní chuť. Zázvor vyberte ze země, odřízněte a zbytek vraťte zpět do země. Kořen úplně dozraje až někdy v říjnu. Na konci léta mu zežloutnou a uschnou lístky, tehdy ho přestaňte zalévat.

Pro koho je zázvor nebezpečný?

Kvůli jeho silným účinkům by děti do 3 let neměli zázvor vůbec konzumovat. Ženy během těhotenství by si měly dávat pozor na množství zázvoru, které přes den zkonzumují. Během 3. trimestru by zázvor neměly konzumovat vůbec, protože může vést k předčasným kontrakcím.

Na jedné straně se konzumace zázvoru v těhotenství nedoporučuje, ale na druhé straně dokáže výrazně zmírnit nevolnosti zejména v jeho začátcích, a proto doporučujeme poradit se se svým ošetřujícím lékařem.

Úplně by se mu měli vyhnout pacienti, kteří mají problém se srážlivostí krve - hemofilií. Pokud podstupujete diabetickou nebo antikoagulační léčbu, měli byste se poradit se svým lékařem.

Konzumování zázvoru podporuje tvorbu žluči, proto se nedoporučuje ani při zvýšené tvorbě žlučových kamenů.

Zázvor je zdravý a má mnoho pozitivních účinků na naše zdraví, ale při nadměrné konzumaci se mohou projevit nežádoucí účinky. Doporučená dávka je méně než 4 g čerstvého zázvoru denně a 1g sušeného.

sushi se zazvorem

Použití v kuchyni: horký čaj i zmrzlina

Zázvor má v kuchyni nepřeberné možnosti využití. Sušený se přidává do omáček, slaného i sladkého pečiva, do kořenících směsí na marinády a k dochucení salátových zálivek. Z čerstvého zázvoru lze připravit zdravou zmrzlinu či nakládanou přílohu k sushi, které jsou spíše sladké než hořké, a přitom příjemně štípou na jazyku. Vyrobit si z něj můžete i kandované bonbony v cukru. Všeho však s mírou – zázvorem se lze předávkovat. Optimální je konzumovat maximálně 4 gramy čerstvého zázvoru denně

Hořce - slaná chuť

Chcete-li překvapit hosty něčím neobyčejným, připravte jim k večeři rybu nebo mořské plody s jasmínovou rýží, sójovou omáčkou a nakládaným zázvorem. K zázvoru se velmi hodí citrusové plody – uvařte si například dýňovou polévku s pomerančovou šťávou a čerstvým zázvorem (ten dávkujte velmi opatrně). Inspirujte se čínskou a indickou kuchyní, ve kterých se zázvorem umí nejvíce kouzel – koneckonců, tam se zázvor zrodil.

Kandovaný zázvor

Zázvor na sladko

Zázvorová marmeláda a kandovaný zázvor jsou hořko-sladkými pochoutkami, na kterých si pochutnáte v létě i v zimě. Jsou k dostání v obchůdcích se sušenými plody a ve zdravé výživě, ale vyrobit si je můžete i po domácku – základem je vždy čerstvý zázvor a cukr.

Proslulé jsou i zázvorové perníčky či sušenky, tzv. gingerbread, které snadno upečete ze sušeného zázvoru s medem nebo stévií, hořká chuť se v nich lehce ztratí, pikantní hořko-sladké aroma zůstane.

Jak zázvor pít?

První pomoc při nachlazení

Zázvorový čaj pomůže při bolestivém hrdle, urychlí zotavení po nemoci, posilni imunitní systém a zahřeje. Proto je vhodné zařadit zázvorový čaj do svého pitného režimu hlavně během studených měsíců.

Zázvorový čaj - první pomoc při nachlazení

Domácí zázvorový sirup proti nachlazení

Pokud všechny ostatní metody v boji proti sezonním nemocem selhaly, vyzkoušejte recept na zázvorový sirup. Nalijte do hrnce 150ml vody, rozpusťte v ní 150g cukru a přidejte 25-50g nastrouhaného oddenku zázvoru, přiveďte k varu, vařte 15 minut za občasného míchání.

Poté sceďte, nechte vychladnout a přelijte do uzavíratelné nádoby, např. skleněné lahve od spotřebovaného sirupu. Každé ráno si lžičku sirupu přidejte do čaje. Než se vydáte do studených ulic, prohřeje vás zevnitř.

Tip na páteční večer

Zachutnal vám zázvorový čaj? Potom určitě uvítáte, že se dá pít i za studena jako limonáda. Vyrobte si vlastní ginger tonic – zalijte vychlazený výluh minerální vodou, přidejte nakrájený citron a ozdobte natrhanými lístky máty. Od zázvorového tonicu je totiž už jen krůček ke koktejlové party. Smíchejte 150 ml vlastnoručně vyrobeného ginger tonicu s limetkovou šťávou, s panákem kvalitní whiskey nebo brandy (např. Jamesona nebo Metaxu), přidejte led a vychutnejte si pití, které je jako stvořené na dlouhé zimní večery. Zázvorové pivo je také kapitola sama pro sebe.

Jak vidíte, zázvor se hodí ke každé příležitosti, ale zvláště na podzim je velmi prospěšnou součástí pitného režimu i jídelníčku. Okořeňte si s ním život!

Diskuse


Email nebude zveřejněn, jen jeho první část.