Den Země - Jak ochránit planetu


Demonstrace za ochranu planety

Do roku 1990 tomuto datu věnovali pozornost jen lidé na americkém kontinentu. Za to, že se tento den stal celosvětovým, vděčíme aktivistovi Johnu McConnellovi, který upozorňuje veřejnost na dopad ničení životního prostředí od sedmdesátých let minulého století.

V roce 1969 rozproudil veřejnou diskusi o možných řešeních tohoto problému, díky čemuž dostal ekologický problém do politiky. Pomohla mu v tom i velká demonstrace, která se 22. dubna 1970 uskutečnila v USA.

20 milionů Američanů vyšlo do ulic, aby demonstrovali za ochranu planety. Organizátoři demonstrací za životní prostředí, které se do té doby v USA konaly samostatně (proti znečištění řek, únikům ropy, skládkám odpadů, toxickým skládkám, používání pesticidů, stavbám dálnic, ničení divočiny, ...) si najednou uvědomili, že jim jde o jednu společnou věc - záchranu Země.

Zem

Společné a celosvětové úsilí o záchranu Země

Fotky Země z vesmíru potvrdily, jak je naše planeta zranitelná a co s ní dělá nešetrné zacházení. Ekologové v USA následně vyzvali celé lidstvo ke společnému celosvětovému úsilí za ochranu Země. Datum oslav tohoto dne je odvozeno od jarní rovnodennosti, kdy se tradičně konaly oslavy příchodu jara. První oslavy Dne Země tak byly určeny na 22. dubna 1970.

Celosvětovým se tento den stal až v roce 1990, kdy začalo působit Mezinárodní ústředí Dne Země (Kalifornie, Stanford). V tomto roce se k oslavám připojilo 200 milionů lidí z více než 140 států světa. Od těch dob se tato organizace rozrůstá. Po celé planetě vznikají národní a regionální ústředí této organizace.

Toxický odpad

Den Země 2019 - Chraňme naše druhy

Oslavy jsou každý rok věnovány jinému tématu. Zatímco ty loňské byly věnovány plastům, letošní se zaměřují na ohrožené druhy. Lidská aktivita zapříčinila, že na pokraji vyhnutí je mnoho druhů zvířat a rostlin. Pokud včas zastavíme svou devastastační aktivitu, možná z nich pár zachráníme.

Každý z nás může planetě pomoci

Možná se vám zdá, že zdravé stravování absolutně nesouvisí s ochrannou planety. Opak je pravdou. Ovoce a zelenina jsou potraviny, jejichž produkce planetu nezatěžuje (pokud jsou pěstovány bez umělých pesticidů).

Celosvětová spotřeba masa za posledních 40 let vzrostla trojnásobně. A právě tento průmysl je zodpovědný za vyprodukování více než 35 miliard tun skleníkových plynů ročně. Umíte si to představit v praxi?

Prasátko - výroba masa

Den Země každý den

Naše planeta je domovem nás všech. Na to, co všechno nám dává, jí my vracíme příliš málo. Co tak o její záchranu zabojovat každý den? Nemusíte přejít na vegetariánskou stravu, ani začít chodit všude pěšky nebo na kole.

Stačí, když mírně změníte své zvyky ... a ušetříte nejen přírodu, ale také nemalé finance.

Vysušování půdy, nedostatek vody

2v1: Šetříme vodu, šetříme finance

Myslíme na naši planetu i při praní a úklidu

Nekupujte agresivní čisticí prostředky. Místo nich můžete klidně použít ocet, jedlou sodu, přírodní mýdlo nebo citron (šťávu z citrónu). Na vypláchnutí těchto přírodních čisticích prostředků nespotřebujete tolik vody jako na odstraňování agresivních čisticích prostředků.

Na praní používejte gelové, tekuté nebo mýdlové prací prostředky. Ty neobsahují fosfor.

Prádlo perte pouze tehdy, pokud je pračka plná - ušetříte nejen vodu, ale i energii.

nakupování

Nákup potravin

Odpad

zachraňme planetu - recykluj

Jednoduchými triky dokážete ušetřit množství energie

Světla na Zemi v noci

Doprava

Zkuste jít párkrát do/z práce nebo za přáteli pěšky, na kole, autobusem. Uděláte něco nejen pro naši planetu, ale i pro své zdraví a postavu.

Pokud jedete autem, využijte ho naplno. Jezděte ve více lidech. Ušetříte finance za pohonné hmoty, cesta do práce bude příjemnější a do ovzduší vypustíte méně škodlivých látek, než když každý z vás pojede svým vozem.

Diskuse


Email nebude zveřejněn, jen jeho první část.