Jak využít léčivých účinků akupunktury?
Akupunktura je tisíce let stará čínská léčebná metoda. Přestože ji mnoho moderních lékařů neuznává jako vědecký a ověřený způsob léčby, celostní medicína prapůvodně založená na duchovních základech se vrací do módy i v lékařských kruzích. Aby mohl specializovaný lékař provádět akupunkturu, musí mít každopádně patřičná oprávnění. Spoustu technik (bez jehel) však zvládne i začátečník, pokud je ochoten si nastudovat a praktikovat samoléčbu.
Co je akupunktura?
Akupunktura je starodávný systém léčby, který vychází z tradiční čínské medicíny. Je založena na teorii, že se v těle nachází akupunkturní dráhy (neboli meridiány), jimiž proudí životní energie čchi. Když se dráhy zablokují, energie nemůže optimálně procházet tělem, a tak vznikají různé nemoci, neduhy těla i duše. Takto vzniklé problémy lze následně řešit stimulací akupunkturních bodů, které leží na meridiánových drahách. Jejich aktivací dojde k uvolnění zablokovaných drah a k obnovení harmonie toku energie distribuované do všech oblastí v těle. Nejznámějším způsobem akupunktury je aplikace pověstných akupunkturních jehel do kůže, ale meridiány lze „rozhýbat“ i s využitím tepla/chladu, světla (fototerapie), magnetismu, tlaku (akupresury), laseru, chemie (bylinek) či za pomoci elektrického proudu (např. nejmodernější cvičení EMS je založeno na elektrické stimulaci svalů).
Slavná historie akupunktury
Akupunktura je stará zhruba 7000 let, po celou dobu je praktikována čínskými léčiteli, kteří ji uznávali jako léčebnou metodu pro každého už od doby kamenné. V 6.-7. století našeho letopočtu se stala akupunktura v Číně samostatnou léčebnou disciplínou a jako taková začala expandovat do dalších asijských zemí, až se postupně koncem 17. století dostala až k nám do Evropy. Akupunktura má duchovní základy, jejichž středobodem je víra v síly Jin/Jang a v pět základních prvků (elementů). Jin a Jang jsou síly, které spolu soupeří a zároveň nemohou jedna bez druhé existovat. To ony uvádějí životní energii čchi v chod, jejich boj je samou podstatou života. Pak je tu samozřejmě teorie pěti prvků – dřeva, ohně, země, kovu a vody. Tyto prvky jsou obsaženy v každé živé bytosti a vzájemně se ovlivňují, mají na starost zrození a umírání, jejich soulad či nesoulad má dopad na zdraví člověka. To, co platí pro tělo (potažmo duši) člověka, platí i pro přírodu a celý vesmír. Těchto pět prvků a dvě základní síly hýbou celým vesmírem, vytváří hmotu, ale umí i ničit, pokud nejsou v rovnováze. Řídí vznik a zánik supernovy, střídání ročních období a lidské biorytmy.
Co může vyléčit akupunktura?
Kromě migrén, nemocí orgánů, astmatu, alergií a bolestí neznámého původu, může akupunktura zbavit člověka závislostí, ať už se jedná o těžký alkoholismus nebo kuřáctví. Dobře působí také na psychiku, léčí koktavost, neurózy, nespavost, psychosomatické nemoci a další. Nejdůležitější je vždy správná diagnostika. Lékař, který se akupunkturou zabývá, se vás zeptá na rodinnou anamnézu a vaši vlastní podrobnou anamnézu, bude se vás možná ptát také na jídlo, psychiku, chutě, oblíbené počasí a barvy, v průběhu dotazování zjistí i další věci – jak dýcháte, jakou barvu má vaše pokožka, změří si váš tep a povšimne si i dalších detailů, které mu pomohou zvolit správnou metodu léčby. Proto je důležité zvolit si lékařské centrum, kde najdete skutečné odborníky. Neodborným zásahem si můžete ublížit.
Kde naleznete akupunkturní body?
Z 15. století se nám dochovaly sochy, na nichž byly vyznačeny meridiány (12 hlavních, 8 vedlejších) a umístění 657 akupunkturních bodů. Současní akupunkturisté většinou pracují s 361 body. V akupunktuře nejde jen o stimulaci těchto bodů, ale i o jejich útlum, když je ho zapotřebí pro celkovou rovnováhu v těle. Lékaři většinou pracují s jehlami, protože jsou nejúčinnější a působí do hloubky. Bojíte-li se jehel, volte raději reflexní terapii – tu je však zapotřebí mnohokrát opakovat, aby měla léčba požadovaný efekt. Velmi oblíbená je reflexní léčba nohou často spojovaná s pedikúrou. Na chodidlech jsou reflexní body, jejichž dovednou stimulací lze ovlivnit stav celého těla. Akupunkturní a reflexní body naleznete po celém těle – i na ušním boltci. Samotné ucho má na sobě minimálně 44 akupunkturních bodů, jejichž aktivací lze pozitivně ovlivnit zdravotní stav celého těla.
Jak probíhá klasická akupunktura?
Nejvíce vás asi bude zajímat, na co se budete muset připravit, než svolíte k léčbě jehlami. Akupunkturní jehla je mnohonásobně tenčí než jehla injekční, samotný vpich tedy také mnohonásobně méně bolí. Vyrábí se z nerezu a je jen na jedno použití – tedy vždy naprosto sterilní. Jehla se zavádí až 3 cm pod povrch pokožky a jakmile ji lékař zavede, už necítíte žádnou bolest, maximálně brnění a mírný tlak. Kam bude lékař jehly zavádět, to závisí na diagnóze a zvolené metodě (není tedy vždy nutné se svlékat). Nejčastěji se využívá oblast plosek nohou, ušní lalůčky, záda. Po vpravení jehel do kůže budete minimálně půl hodiny odpočívat, zatímco se budete uzdravovat, jehly aktivují jednotlivé body a po jejich vytažení může energie čchi začít znovu proudit, zvláště v těch místech, která byla dříve zablokovaná. Při menších potížích stačí jedno takové sezení, abyste na vlastní kůži poznali léčebné účinky akupunktury, dlouhodobé a chronické nemoci vyžadují 4-6 opakování, abyste na sobě poznali efekt.
Kde hledat lékaře - akupunkturistu?
Odbornou léčbou za pomoci akupunktury se zabývají například lékaři z České lékařské akupunkturistické společnosti. Volte takové zařízení, které dbá na sterilní prostředí, v němž pracují odborníci s atestacemi a oprávněními provádět akupunkturu. Dejte také na doporučení svých známých. Nebojte se ani na vlastní pěst oslovit konkrétního lékaře, který se tímto zabývá, a zeptat se ho na všechny aspekty léčby ještě před tím, než se rozhodnete se u něj začít léčit. I důvěra hraje v léčbě velkou roli, proto se nesvěřujte do rukou někomu, kdo vám nesedí, jen proto, že má dobré reference.
A rada na závěr: nemusíte lékaře hledat jen při akutních obtížích, najděte si ho hned teď! Čínská celostní medicína odpradávna klade důraz na prevenci, ta je základem všeho. Lékař vám může pomoci nalézt ztracenou rovnováhu, ale udržet si ji musíte pokud možno sami. Změňte svůj přístup ke zdraví a nechoďte k lékaři jen, když jste nemocní. Zeptejte se ho na možnosti, jak si zdraví udržet!