Jakou metodu fotoomlazení pleti zvolit?


Stárnutí pokožky se stále v dnešní době nedá zabránit, ale lze je výrazně zpomalit. Není nutná plastika obličeje, někdy postačí si na vrásky „posvítit“ speciálním přístrojem a hned uvidíte výrazné zlepšení. Vyberete si IPL světlo nebo laser? Jak jednotlivé typy ošetření probíhají a na co se připravit? Zajít za odborníkem nebo si „zázračné světlo“ pořídit domů? Kdo se může nechat ošetřit a kdo by měl se IPL světlu/ laseru raději vyhnout? Jak pečovat o pokožku před a po ošetření? 

V čem spočívá fotorejuvenace pokožky?

Fotorejuvenace (fotoomlazení) pleti funguje na principu fototermolýzy – pulzní světlo pronikne do pokožky a mění se v tepelnou energie, která aktivuje tvorbu nových kolagenových a elastinových vláken – ta jsou zodpovědná za kvalitu, pevnost a elasticitu pokožky. Tímto způsobem koncentrované světlo efektivně vypíná pleť a vyhlazuje vrásky. Existuje hned několik variant této „světelné terapie“. Jednou z nich je omlazení IPL světlem – intenzivním pulzním světlem. Dalším typem je laserové ošetření, které vyžaduje odborné znalosti a způsobilost ovládat např. CO2 laser.

Fotoomlazení IPL světlem

osetreni pletiFotoomlazení IPL světlem je neinvazivní metoda ošetření pleti, která pokožku nejen omlazuje, ale zbavuje jí také i jiných nedostatků, jako jsou drobné žilky, jizvy po neštovicích a úrazech, pigmentové skvrny, rozšířené póry a akné. S IPL světlem můžete omládnout až o 5 let, mladší vzhled vám vydrží zhruba 2 roky. Výsledky uvidíte bezprostředně po ošetření, ale pro udržení je třeba si zajít do estetického centra opakovaně, nejlépe 4-6 krát vždy po uplynutí cca 14 dnů. Pokožka se po ošetření velmi rychle hojí, těsně po něm může pleť pálit a zčervenat, již do druhého dne se však zregeneruje. Bolí méně než omlazení laserem, „pulz“ připomíná lehké štípnutí.

Kontraindikace ošetření IPL světlem

Pulzní světlo musí oželet těhotné a kojící ženy. Na překážku je užívání kardiostimulátoru, epilepsie, herpes, rakovina, pokožka s čerstvým tetováním, užívání léků na ředění krve (antikoagulační léky), cukrovka, sluneční alergie, léky způsobující přecitlivělost na světlo. Na IPL ošetření pleti nechoďte po návštěvě solária nebo s čerstvě opálenou pokožkou. Důsledkem zanedbání těchto zásad mohou být závažné zdravotní problémy a podráždění pokožky.

Jak používat IPL přístroj v domácích podmínkách?

osetreni pleti iplNení potřeba být odborníkem na estetickou medicínu, s IPL světlem si poradí i laik. Ošetření v salonu je velmi nákladná záležitost, zvláště, pokud na něj docházíte opakovaně. Levnější variantou je proto pořídit si přístroj domů – velkou výhodou takových domácích přístrojů je, že některé mají také výměnnou hlavici na IPL epilaci. Proč nemít při sobě svůj malý kosmetický salon 2v1, když vás to vyjde levněji než pravidelná omlazovací či epilační kúra v estetickém centru?

Pořídíte-li si IPL světlo domů, platí pro vás několik pravidel. Používejte ho pouze v podzimních a zimních měsících a bezprostředně po ošetření nevystavujte pleť UV záření. Vždy je rovněž zapotřebí chránit oči, které by přístroj mohl poškodit (pořiďte si speciální brýle, které se při ošetření IPL světlem používají ve specializovaných salonech). Pokud si chcete pořídit přístroj, který je vhodný i pro epilaci chloupků, dbejte na to, abyste na každý kousek kůže svítili rovnoměrně, tedy co pulz, to kousek pokožky, zabráníte tím hyperpigmentaci. Péče po ošetření je také důležitá: držte se zásady nechodit na sluníčko, do sauny, lázní; peeling rozhodně také odložte. Citlivá místa si neškrábejte, místo toho je ochlazujte obkladem s ledovou kostkou.

Fotoomlazení laserem (skin resurfacing)

osetreni pletiNa rozdíl od ošetření IPL světlem, s laserem může pracovat pouze vyškolený pracovník, protože jde o metodu invazivní. Laik si může závažně poškodit zrak i kůži. Přístroj s pulsním IPL světlem si snadno pořídíte pro domácí potřebu, laser nikoliv, je to velmi rizikový zákrok. Laser rozrušuje celou svrchní vrstvu kůže spolu s nežádoucími vráskami, jizvami, žilkami, hyperpigmentací apod. Po zákroku se stará vrstva kůže odloupne a pod ní se objeví nová kvalitnější pleť, která je prakticky nucena se zcela obnovit. Postačí však jedno jediné ošetření a dalšího půl roku se stav pokožky i nadále zlepšuje – pleť dlouhodobě produkuje více koleganových a elastinových vláken. Cenově však vyjde laserový zákrok podobně jako opakované IPL ošetření.

Výhody a nevýhody fotoomlazení laserem

Samotné ošetření laserem bývá bolestivější, ale lze si připlatit za nanesení lokálního anestetika před započetím úkonu. Rekonvalescence je mnohem delší než u IPL paprsků – většinou zůstane „pacient“ do druhého dne na lůžku, jenom týden poté trvá, než se svrchní část pleti celá oloupe, další dva týdny, než se pokožka zcela zhojí. A dalších 3-6 měsíců je nutné se bedlivě chránit před slunečními paprsky. To je ale jedna z hlavních nevýhod laserového i IPL ošetření – není možné je provádět kdykoliv, zpravidla se k nim přistupuje na podzim nebo v zimě. Bezprostředně po ošetření bývá pleť zarudlá a opuchlá, což může v případě laserového zákroku trvat celé dny. Kontraindikace ošetření pleti laserem jsou obdobného charakteru jako u IPL světla. K tomu je nutno připočíst další překážky: užívání vysoko-hormonální antikoncepce, kortikoidů, léků na akné a antibiotik méně než 14 dní před zákrokem. pece o plet

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv metodu nebo pro kombinaci obou metod, mějte na paměti, že dnes už tolik neplatí známé pořekadlo: pro krásu se musí trpět. Ne za každou cenu. Před ošetřením IPL světlem se nanáší na pleť chladivý gel, který zmírňuje štípání, i laserový zákrok vás bude spíše uspávat, když si připlatíte za lokální anestezii. Stojí to jen pár korun navíc.

Diskuse


Email nebude zveřejněn, jen jeho první část.