Minimalismus v životě i v mysli


Chceme všechno a hodně. Desítky triček ve skříni, několik párů tenisek, ... několik mobilů, a kromě stolního počítače i notebook a tablet, ... Co z toho skutečně potřebujeme ke spokojenému a pohodlnému životu?

Konzumní způsob života se přehnal celým světem. Máme plné skříně nepotřebného oblečení, několik párů bot, které jsme měli obuty v tom lepším případě jednou a domovy přeplněné nejnovější technikou. A právě jako protiklad k tomuto konzumnímu životnímu stylu vznikl minimalismus - životní styl, který se řídí krédem "méně je více".

Oblečení ve skříni

Trochu se zamyslete...

Stále skladujete staré oblečení, velké či malé šaty ve víře, že si je jednou obléknete? Když jste si je na sebe nevzali za poslední rok ani jednou, pryč s nimi. Móda se mění a stará trička vám jen zbytečně zabírají místo ve skříni. Pokud vám bude některých zachovalých kousků líto, darujte je těm, kteří je skutečně potřebují.

Minimalismus se netýká jen oblečení. Takto si můžete uklidit celý byt. Prázdné obaly z elektroniky, staré mobilní telefony, které nikdo nepoužívá. Počítač nebo notebook, na který jen sedá prach, ... zbavte se toho. Skladujete ve sklepě starý gauč v naději, že se ještě někdy může hodit? Když jste ho jednou odložili, už ho nikdy nepoužijete. Můžete jej darovat lidem, kteří ho potřebují a využijí lépe než vy. Porozhlédněte se kolem sebe a zjistíte, kolik zbytečných věcí je ve vaší domácnosti.

Škrečkovanie věcí

Cesta k minimalismu

Zbavit se starých nepotřebných věcí je ze začátku pro každého těžké. Existuje několik možností, jak s tím začít. Pár nápadů přinesl odborník na minimalismus Dave Bruno.

Projekt 100

Seřaďte si všechny věci, které máte a každé dejte jeden bod - jeden bod má auto, jeden bod má byt, jeden bod má pero, jeden bod má telefon, .... atd. Nechte si jich jen 100. Věřte, že více věcí k životu nepotřebujete. Pokud se vám zdá tento způsob náročný, zkuste začít s jiným číslem, klidně to může být 200 nebo 300.

Projekt 333 - capsule wardrobe

Zaměřte se jen na svůj šatník. Nechte si v něm jen 33 univerzálních kousků na 3 měsíce (na každé roční období), které budete obměňovat. Týká se to jen oblečení jako jsou trička, košile, kalhoty, šaty, ... Spodní prádlo, ponožky a sportovní oblečení sem nepočítejte. Tento projekt nebude fungovat, pokud podléháte módním trendům.

Skladování starých časopisů

Křečkování

Sbírání různých dóz, kelímků, skladování starých a rozbitých spotřebičů, prasklých talířů, ... Pokud se to hromadí i u vás, vítejte v klubu.

Podle odborníků „křečkováním“ trpí hlavně starší lidé, kteří chtějí novější věci zanechat svým dětem. Dále jsou to lidé, který v minulosti prožili nedostatek - hlavně v období bývalého režimu, kdy bylo opravdu problematické něco sehnat. Poslední skupinou jsou lidé, kteří mají k starým věcem vztah - vyvolávají v nich vzpomínky na něco hezké, milé.

Ne vždy je zavedení minimalismu vhodné. Věci, které vyvolávají milé vzpomínky není dobré vyhodit, alespoň ne všechny a hned. Zejména, pokud nepatří vám, ale někomu, kdo s vámi v domácnosti žije. Také v ostatních případech je dobré začít s úklidem nepotřebností pomaleji. Ani vy nebudete ochotni se zbavit většiny svých věcí hned. Projekty Dave Bruna budou asi pro každého náročné. Takže začněte postupně.

Pomalými krůčky k minimalismu

Vytřídit, co nepotřebujeme, je někdy obtížné. Vše se ještě může hodit. Jak dlouho ale chcete odkládat věci, které nepotřebujete? A pokud jste je nevyužili dosud, tak je ještě někdy použijete?

minimalistický šatník

Oblečení

Nejlepší je, pokud vše oblečení, které jste neměli rok a více na sobě, darujete nebo vyhodíte. Také se zbavte oblečení, které je vybledlé a vytahané. Na sebe ho už beztak nevezmete. Raději se v budoucnu zaměřte na kvalitní oblečení, které praním nevybledne a vydrží vám déle.

Věci, do kterých se už nevejdete, také dejte pryč. Pokud se vám podaří v budoucnu zhubnout, jistě si koupíte něco modernější, hezčí a kvalitnější.

minimalistická koupelna

Koupelna

Prohlédněte si veškerou kosmetiku, krémy, make-up, který tam máte. Kolik z toho je již po datu expirace? A kolik krémů jste ani nepoužili? Líčíte se? Jistě máte své oblíbené barvy, tak proč máte v koupelně množství věcí, které jste vůbec nepoužili?

Staré ručníky, vytahané gumičky, kulma nebo žehlička na vlasy, kterou jste použili před pár lety, protože se vám to zdál dobrý nápad ... Pryč s tím! Zbytečně to jen zabírá místo a vy alespoň získáte lepší přehled, co máte a co potřebujete koupit. Totéž platí i pro různé čistící přípravky. Pokud některé nepoužíváte, vyhoďte je.

Množství šálků v kuchyni

Kuchyň

Jaké koření používáte nejčastěji při vaření? A kolik různých koření vám zabírá místo v lince? Zbavte se jich, i tak časem ztrácejí svou vůni. Sklenice a šálky vám také zabírají mnoho místa. Nechte pro každého člena domácnosti jeden hrnek nebo šálek, skleničku a dvě - tři navíc, pokud by přišla návštěva - získáte tak jedno důležité plus navíc - každý člen domácnosti se alespoň naučí mýt si svůj hrneček a ve dřezu se nebude zbytečně kupit nádobí. Zbývající hrnky a skleničky dejte pryč.

Různé dózy a kelímky, staré hrnce a porouchané elektrospotřebiče - pokud je nepoužíváte, tak rychle s nimi do odpadu.

porouchaná hračka

Dětský pokoj

Tam se toho najde. Panenka bez ruky, autíčko bez koleček, ... Jen se o to zbytečně zakopává. Pryč s tím.

obývací pokoj

Domácnost

Staré časopisy, DVD-čka, staré mobilní telefony, různé dečky, sošky, diáře, notesy, staré kalendáře, různé nepotřebné kabely, tkaničky, knoflíky, ... Stačí se jen pořádně porozhlédnout a jistě se najde mnoho věcí, které opravdu nepotřebujete.

Hned teď se rozhlédněte kolem sebe a podívejte se, kolik skutečně potřebných věcí máte kolem sebe a na kolik z nich jen zbytečně sedá prach? Tak šup-šup uklidit.

Diskuse


Email nebude zveřejněn, jen jeho první část.