Nepodceňujte péči o zuby


Péče o zuby a dásně se často omezuje pouze na vyčištění zubů ráno a večer. Zubní kartáček a zubní pasta nejsou jedinými prostředky na udržení zdraví ústní dutiny a zdravých zubů. 

Kdy je ideální si vyčistit zuby?

Zuby byste si měli čistit po každém jídle. Zbytky jídla narušují zubní sklovinu a nejlepší, co můžete pro zdraví zubů udělat, je zbavit je zbytků jídla co nejrychleji. Ne každý ale na to má příležitost a možnost, proto si zuby myjte minimálně dvakrát za den - ráno a večer. Až poté, co sníte snídani a večeři.

Zuby

Jak se čistí zuby ...

Nestačí si zuby jen projet párkrát zubním kartáčkem s pastou. Délka čištění by neměla být kratší než 3 minuty.

Při čištění zubů byste neměli zapomenout na žádný zub a žádnou plochu, která by zůstala nedotčena. Je vhodné vytvořit a vžít si proto pevný a neměnný postup. Zubaři a dentální hygienici doporučují čistit zuby krouživými pohyby. Štětinky zubního kartáčku se tak mohou dostat i do mezizubních prostor. Na důkladnější vyčištění prostoru mezi zuby použijte zubní nit a mezizubní kartáček.

Zubní lékař versus dentální hygienik

Zubař je lékař, který se zabývá stavem zubů, kostí a měkkých tkání v ústní dutině. Léčí zubní kazy, onemocnění dásní ...

Dentální hygienik vás před problémy se zuby může ochránit. Odstraní zubní kámen a povlak od potravin a cigaret, ví, jak ochránit citlivé dásně. Nepoužívá žádnou vrtačku a ani zuby netrhá. Stará se jen o váš hezký úsměv a udržení zdraví vašich dásní a zubů.

Zubní pasta a kefka

Každodenní rutina čištění zubů - kartáček a pasta

Existuje několik typů zubních kartáčků. V první řadě berte ohled na tvrdost. Nevybírejte si kartáček, který je příliš tvrdý - mohl by poškodit dásně. Přírodní štětiny na zubním kartáčku nejsou vhodné, protože se v nich udržují bakterie. Se zubním kartáčkem s kratší hlavou se dostanete i na hůře dostupná místa.

Každá dobrá zubní pasta obsahuje fluorid, brusné částice, které zbaví zub povlaku. Pozor, pokud jsou částice příliš tvrdé nebo velké, mohou poškodit zubní sklovinu. Dále se v ní nacházejí antibakteriální přísady a tenzidy. Ty slouží pro tvorbu pěny.

"Single" zubní kartáček

Single nebo jednosvazkový zubní kartáček se používá na vyčištění těžko dostupných a malých měst - jako jsou osmičky, můstky, implantáty... Důkladně, ale jemně ní vyčistěte odhalené zubní krčky. Jednosvazkový zubní kartáček nenahrazuje čištění klasickým kartáčkem. Slouží zejména na dočištění zubů.

Zubní nit, mezizubní kartáček

Mezizubní kartáček nebo zubní nit?

Mezizubní kartáček je pro čištění mezizubních prostor vhodnější než zubní nit, protože se skládá z tenoučkého hrotu, ke kterému jsou připevněny jemné štětinky. Tyto štětinky důkladně vyčistí zaoblení zubů a dostanou se i do malých rýh.

Proč používat ústní vodu?

Ústní voda nenahrazuje zubní pastu a kartáček, ani si s ní nevyčistíte mezizubní prostory.

Ústní voda se používá jako prevence před vznikem zubního kazu, zabíjí bakterie, které by mohly způsobit nebo rozšířit infekci, udržuje zdravé dásně a osvěžuje dech.

Jak si vybrat ústní vodu?

Ústní voda s antiseptickým účinkem - ničí bakterie, které se v ústech nacházejí a jsou tak výborným doplňkem péče o hygienu ústní dutiny.

Ústní voda bez antiseptického účinku - většinou obsahuje esenci mentolu, nebo máty peprné. Osvěží dech, dočasně překryjí pach ale nic víc. Nezbaví vás bakterií z rozkládajícího se jídla, které se uchytilo mezi zuby.

Zdravotní ústní voda - seženete jen v lékárnách. Je určena ke krátkodobému používání během léčby - po operaci a různých zákrocích v ústní dutině, při infekcí…, kdy je obtížné nebo nemožné používat zubní kartáček.

Zuby - bělení zubů

Bělicí zubní pasty

Tento druh past obsahuje brusné částice nebo kyseliny, které odstraňují plak. Jejich dlouhodobé používání může zuby poškodit. Je bezpečnější nechat si plak odstranit u zubaře.

Žvýkačka

Žvýkačka je výbornou alternativou, když nemáte příležitost vyčistit si zuby, zubní kartáček a pastu ale rovněž nenahradí. Podněcuje tvorbu slin, které zabraňují usidlování bakterií a žvýkáním zuby mechanicky čistí. Důležitý je výběr žvýkačky. Sáhněte po těch bez cukru.

Nejčastější onemocnění ústní dutiny

Zubní kaz, krvácení dásní, parodontitida... Běžná onemocnění, nad kterými většina z nás jen mávne rukou. Příčinou vzniku těchto onemocnění je nedostatečná ústní hygiena.

V ústech máme cca 800 druhů různých bakterií, kterým se ve vlhkém, teplém, prostředí velmi dobře daří. Vytvářejí na zubech a dásních povlak, který narušuje zubní tkáň. V těchto oblastech může vzniknout zánět, který se rozšíří do dásně a proniká hlouběji až do kosti.

zubař

Parodontitida

Neléčená parodontitida má za následek vypadnutí zubů, ale může toho způsobit v organismu mnohem více. Parodontitida je vlastně zánět dásně, ale tento zánět se z ústní dutiny dostává do celého vašeho organismu.

Nesprávná a nedostatečná ústní hygiena a následné záněty v ústní dutině mají vliv na celkové zdraví. Onemocnění srdce, rakovinný nádor v ústní dutině, zvýšení rizika propuknutí rakoviny tlustého střeva, mozková mrtvice... Lidé trpící cukrovkou, kteří mají parodontitidu, mají horší výsledky krevního cukru.

Citlivé zuby

Ostrá bolest, která se objeví při konzumaci něčeho studeného, horkého, sladkého nebo kyselého se připisuje nedostatečné hygieně zubů a ústní dutiny.

Kořeny zubů jsou tvořeny z malých kanálků a vedou do nervového centra. Při zánětech dásní dochází k ústupu dásní, zub je více obnažen a náchylnější na různé vnější podněty. Kromě nedostatečné hygieny tuto bolest může způsobovat i zubní kaz, zlomený zub, onemocnění dásní nebo opotřebení skloviny zubu.

Omezit bolest můžete jednoduchými triky, ale rozhodně vyhledejte zubního lékaře nebo dentálního hygienika.

Čištění zubů

První pomoc při problémech se zuby

Kokosový olej

Kokosový olej obsahuje přírodní antibiotika, které ochrání dásně před záněty, bolestmi zubů a zápachem z úst. Stačí každé ráno před jídlem a čištěním zubů převalovat v ústech cca 15 minut lžíci kokosového oleje. Potom si důkladně vyčištěte zuby.

Z kokosového oleje si můžete udělat i vlastní ústní vodu a zubní pastu, která nejen pomůže vašim dásním a zubům, ale i je jemně vybělí. Recept na kokosovou ústní vodu a zubní pastu najdete v našem článku.

Česneková pasta

Z rozmačkaného česneku, vody a soli vytvoříte pastu, kterou si naneste na bolavý zub nebo zanícenou dáseň. Necháte pár minut působit a vypláchnete vodou. Česnek má silné antibakteriální účinky, snižuje pocit bolesti a ničí bakterie, které jsou zodpovědné za vzniklou infekci.

Důkladné čištění zubů a mezizubních prostor vyžaduje každodenní dávku trpělivosti a času, ale jen díky takové péči se vyhnete problémům se zuby a budete mít zdravé a pevné dásně.

Diskuse


Email nebude zveřejněn, jen jeho první část.