Vbočený palec - hallux valgus


Křivý palec u nohy není jen kosmetický problém!

hallux valgusMáte křivý palec na noze? Zbystřete, může to být hallux valgus, onemocnění nohy vyznačující se nepřirozeným postavením palce vzhledem k ostatním prstům. Důsledkem toho se utvoří na kloubu palce kostní výrůstek, který znemožňuje nosit obuv a způsobuje další zdravotní problémy. Jak tato deformace vzniká a může se týkat i vás? Jak účinně předcházet nepříjemnému „vbočení palce“?

Příčiny vzniku onemocnění

Největší vliv na vznik onemocnění má genetika. Pokud vaši přímí příbuzní trpěli vbočením palce, je velmi pravděpodobné, že se s tímto problémem dřív nebo později setkáte také. Většinou se tato deformace objevuje až v pozdějším věku, což je způsobeno celoživotním nošením nevhodné obuvi. Statistika je v tomto případě neúprosná. Po čtyřicítce toto onemocnění postihuje každou druhou ženu, méně často se s tímto problémem setkávají muži. Vzácně se hallux valgus vyskytuje i u dětí a mladých dospělých. Jde o velmi závažný problém, který se musí řešit včas. V důsledku totiž ničí také záda, způsobuje bolesti kolenou, hlavy, kyčlí a krční páteře.hallux valgus

Jednotlivé fáze onemocnění

V první mírné fázi onemocnění dochází k zarudnutí, otokům a bolestem v postižených oblastech, zároveň začíná kloub palce vystupovat ven a tlačit palec k ostatním prstům. Při středně těžké deformitě uhýbá palec již velmi znatelně, kloubní struktury se napínají a může začít vznikat kostní výrůstek. V poslední fázi je již deformace natolik závažná, že chirurgický zákrok je naprosto nezbytný. Palec vybočí natolik, že překrývá zbylé prsty a kloub vyčnívá na druhou stranu do prostoru, chůze s touto deformací je velmi obtížná, ba zhola nemožná.

Operace a podpůrná léčba

hallux valgus operacePodle individuální potřeby lze provést 100 typů operací. U pacientů, kteří netrpí současně artrózou kloubu, se nejčastěji využívá korekční osteotomie metatarsu a Austinova operace. Pro starší pacienty a pacienty s artrózou je bezpečnější resekční plastika, kdy se odstraní kus článku palce. Pracovní neschopnost se pohybuje od 3 týdnů do 3 měsíců podle závažnosti onemocnění a náročnosti zákroku. Špatnou zprávou je, že po operaci může dojít opět k zhoršení a návratu problému. Nutné je proto zavést podpůrná opatření, která recidivu oddálí. Doporučuje se nosit bandáže a ortézy, chodit bosky například po písku (mikromasáž nohou), nosit vložky do bot a vyhýbat se nošení nevhodné obuvi, jak to jenom jde. Hallux valgus není jediný problém, se kterým se můžete opakovaně setkat, přidružit se mohou i další neméně nepříjemné potíže, za které to opravdu nestojí.

Přidružené problémy

Hallux valgus se často vyskytuje ve spojení s dalšími deformacemi nohou, jedná se například o digitus malleus (kladívkový prst) a nejčastější ortopedický problém – ploché nohy (příčně, podélně či kombinovaně). Velmi časté jsou také tyto deformity prstů u nohou: hallux varus (vybočený palec) a hallux rigidus (ztuhlý palec). O nohy je proto potřeba pečovat neustále, nejlépe od narození. Noha se vyvíjí do zhruba 10 let věku, ale závažné deformace vznikají většinou až později, u dívek se začínají ploché nohy objevovat s nošením podpatků.

Prevence deformací nohy 

vysoke podpatkyNošení nevhodné obuvi oslabuje svaly a vazy klenby nohy, nerovnoměrně rozloženou zátěží na plosku nohy postupně dochází k zborcení klenby. Dámám se proto doporučuje nenosit po celý den podpatky vyšší než 4 cm, žabky, baleríny a především boty s módní zúženou špičkou. Pomoci mohou speciální stélky a ortopedické/gelové vložky do bot, i do velmi vysokých lodiček či platforem seženete tento nenápadný doplněk, který šetří vaše nohy a záda. Vybírejte si boty z prodyšných přírodních materiálů s pevnou patou a kvalitními podrážkami. Tvar boty by měl kopírovat přirozený tvar nohy, prostor pro prsty nohou by měl být dostatečný, aby jimi šlo volně pohybovat. Kromě toho o nohy lze pečovat s pomocí meziprstních korektorů a každodenním cvičením. Hallux valgus lze také zmírnit masážemi a tejpováním (aplikováním elastické pásky, která drží palec na správném místě). Pravidelná kvalitní pedikúra by měla být samozřejmostí.

Diskuse

dixo: Mohli byste mi sdělit kdy obdržím moji objednávku zaslanou Vám 14.11.2017 . Jarmila Pýchová,Chomutov

dixo.cz: Dobrý den, omlouváme se za čekání. Bohužel korektory nemáme skladem. Zboží je již na cestě, ale zatím nevíme, kdy nám bude doručeno. Budeme vás informovat. Přejeme hezký den

reaguj

web-inbox: I kdyz jsou nohy opernymi body celeho tela, casto jim nevenujeme dostatecnou peci. Jednim z castych problemu je vboceny palec. Jakmile zacne leto a propukne sezona zabek a sandalu, muzete videt, ze timto problemem s latinskym nazvem hallux valgus trpi nemala cast populace. Co s tim? Co ulevi od bolesti? A podle ceho vybrat vhodnou zdravotni obuv ?

reaguj

Email nebude zveřejněn, jen jeho první část.