Vbočený palec - hallux valgus


Křivý palec u nohy není jen kosmetický problém!

hallux valgusMáte křivý palec na noze? Zbystřete, může to být hallux valgus, onemocnění nohy vyznačující se nepřirozeným postavením palce vzhledem k ostatním prstům. Důsledkem toho se utvoří na kloubu palce kostní výrůstek, který znemožňuje nosit obuv a způsobuje další zdravotní problémy. Jak tato deformace vzniká a může se týkat i vás? Jak účinně předcházet nepříjemnému „vbočení palce“?

Příčiny vzniku onemocnění

Největší vliv na vznik onemocnění má genetika. Pokud vaši přímí příbuzní trpěli vbočením palce, je velmi pravděpodobné, že se s tímto problémem dřív nebo později setkáte také. Většinou se tato deformace objevuje až v pozdějším věku, což je způsobeno celoživotním nošením nevhodné obuvi. Statistika je v tomto případě neúprosná. Po čtyřicítce toto onemocnění postihuje každou druhou ženu, méně často se s tímto problémem setkávají muži. Vzácně se hallux valgus vyskytuje i u dětí a mladých dospělých. Jde o velmi závažný problém, který se musí řešit včas. V důsledku totiž ničí také záda, způsobuje bolesti kolenou, hlavy, kyčlí a krční páteře.hallux valgus

Jednotlivé fáze onemocnění

V první mírné fázi onemocnění dochází k zarudnutí, otokům a bolestem v postižených oblastech, zároveň začíná kloub palce vystupovat ven a tlačit palec k ostatním prstům. Při středně těžké deformitě uhýbá palec již velmi znatelně, kloubní struktury se napínají a může začít vznikat kostní výrůstek. V poslední fázi je již deformace natolik závažná, že chirurgický zákrok je naprosto nezbytný. Palec vybočí natolik, že překrývá zbylé prsty a kloub vyčnívá na druhou stranu do prostoru, chůze s touto deformací je velmi obtížná, ba zhola nemožná.

Operace a podpůrná léčba

hallux valgus operacePodle individuální potřeby lze provést 100 typů operací. U pacientů, kteří netrpí současně artrózou kloubu, se nejčastěji využívá korekční osteotomie metatarsu a Austinova operace. Pro starší pacienty a pacienty s artrózou je bezpečnější resekční plastika, kdy se odstraní kus článku palce. Pracovní neschopnost se pohybuje od 3 týdnů do 3 měsíců podle závažnosti onemocnění a náročnosti zákroku. Špatnou zprávou je, že po operaci může dojít opět k zhoršení a návratu problému. Nutné je proto zavést podpůrná opatření, která recidivu oddálí. Doporučuje se nosit bandáže a ortézy, chodit bosky například po písku (mikromasáž nohou), nosit vložky do bot a vyhýbat se nošení nevhodné obuvi, jak to jenom jde. Hallux valgus není jediný problém, se kterým se můžete opakovaně setkat, přidružit se mohou i další neméně nepříjemné potíže, za které to opravdu nestojí.

Přidružené problémy

Hallux valgus se často vyskytuje ve spojení s dalšími deformacemi nohou, jedná se například o digitus malleus (kladívkový prst) a nejčastější ortopedický problém – ploché nohy (příčně, podélně či kombinovaně). Velmi časté jsou také tyto deformity prstů u nohou: hallux varus (vybočený palec) a hallux rigidus (ztuhlý palec). O nohy je proto potřeba pečovat neustále, nejlépe od narození. Noha se vyvíjí do zhruba 10 let věku, ale závažné deformace vznikají většinou až později, u dívek se začínají ploché nohy objevovat s nošením podpatků.

Prevence deformací nohy 

vysoke podpatkyNošení nevhodné obuvi oslabuje svaly a vazy klenby nohy, nerovnoměrně rozloženou zátěží na plosku nohy postupně dochází k zborcení klenby. Dámám se proto doporučuje nenosit po celý den podpatky vyšší než 4 cm, žabky, baleríny a především boty s módní zúženou špičkou. Pomoci mohou speciální stélky a ortopedické/gelové vložky do bot, i do velmi vysokých lodiček či platforem seženete tento nenápadný doplněk, který šetří vaše nohy a záda. Vybírejte si boty z prodyšných přírodních materiálů s pevnou patou a kvalitními podrážkami. Tvar boty by měl kopírovat přirozený tvar nohy, prostor pro prsty nohou by měl být dostatečný, aby jimi šlo volně pohybovat. Kromě toho o nohy lze pečovat s pomocí meziprstních korektorů a každodenním cvičením. Hallux valgus lze také zmírnit masážemi a tejpováním (aplikováním elastické pásky, která drží palec na správném místě). Pravidelná kvalitní pedikúra by měla být samozřejmostí.

Diskuse

dixo: Mohli byste mi sdělit kdy obdržím moji objednávku zaslanou Vám 14.11.2017 . Jarmila Pýchová,Chomutov

dixo.cz: Dobrý den, omlouváme se za čekání. Bohužel korektory nemáme skladem. Zboží je již na cestě, ale zatím nevíme, kdy nám bude doručeno. Budeme vás informovat. Přejeme hezký den

reaguj

Email nebude zveřejněn, jen jeho první část.