Vitamíny, výživové doplňky a vyvážená strava
Vitamín je látka, kterou organismus nutně potřebuje pro svou existenci. Až na několik výjimek si lidské tělo vitamíny nedokáže samo vytvořit, a proto je musí získat prostřednictvím potravy. Vitamíny jsou nutné pro udržení mnohých tělesných funkcí, posilují a udržují imunitní reakce. Při jejich nedostatku se mohou objevovat poruchy funkcí organismu, ale i vážná onemocnění.
Vyvážená a vitamínově bohatá strava
Nejdůležitější je pestrá strava, která přispívá k tomu, abychom se cítili dobře. Několik obecných rad, které Vám pomohou k zdravé a vyvážené stravě:
- Postupně zmenšujte přísun bílkovin živočišného původu.
- Konzumujte co nejméně živočišných tuků.
- Používejte celozrnné obiloviny.
- Kupujte biopotraviny nebo potraviny přírodního původu.
- Konzumujte hodně syrové zeleniny a čerstvého ovoce.
- Používejte mořskou sůl, protože je bohatší na minerální látky.
Kdy užívat vitamínové doplňky stravy?
Někdy je potřebné sáhnout po výživových doplňcích. Zejména pokud přijímáte energeticky nízkou stravu (vegetariáni by měli užívat vitamín B) nebo v případě, pokud nedokážete zajistit organismu dostatek množství vitamínů z potravy. Výživové doplňky nejsou jako léky, ale pomáhají udržet zdravý organismus.
Dělení vitamínů
Vitamíny můžeme rozdělit do několika skupin podle různých hledisek. Jedním z hlavních aspektů je jejich rozpustnost. Některé se rozpouštějí v tucích - liposolubilné, jiné ve vodě - hydrosolubilné.
Vitamíny rozpustné v tucích
Vitamíny rozpustné v tucích se rozpouštějí ve střevech a do jednotlivých částí těla se dostávají žilami. Nedostatek vitamínů rozpustných v tucích se objevuje nejčastěji u lidí, kteří trpí střevními chorobami, případně se dlouhodobě stravují nesprávně. Nadměrné užívání těchto vitaminů může být pro organismus velmi škodlivé.
Vitamíny rozpustné ve vodě
Tyto vitamíny se v našem těle "zdrží" krátce, proto je třeba zajistit jejich pravidelný přísun do těla (výjimkou je vitamin B, který ukládají játra). Předávkování těmito vitamíny je velmi ojedinělé. Nepotřebné vitamíny se z organismu vyplaví spolu s vodou.
Vitamín A a betakaroten
Tento vitamín se nachází výlučně v živočišných produktech, v rostlinách se nachází jako provitamín - betakaroten. Mnohé problémy se zrakem jsou spojeny s nedostatkem vitaminu A (suché oko, zamlžování, zarudnutí, svědění, ..).
Hlavní funkce vitaminu A a betakarotenu
- Potřebný pro normální růst a vývoj těla, obzvláště pro zdravé zuby a kosti.
- Chrání sliznice před infekcemi.
- Stimuluje imunitní systém.
- Působí preventivně před mnoha zánětlivými onemocněními.
- Má příznivý vliv na pokožku, vlasy a nehty.
- Zpomaluje stárnutí.
- Antioxidační schopnosti.
Mezi hlavní příznaky nedostatku vitaminu A patří nechutenství, suchá pokožka, problémy s růstem a zrakem.
Vitamín D - sluneční vitamín
Nejvíce vitamínu D získáte pobytem na slunci, prostřednictvím výživových doplňků, méně stravou.
- Kontroluje více než 200 různých genů odpovědných za zdravé fungování organismu. Přímo ovlivňuje imunitní reakce.
- Používá se v prevenci a léčbě různých druhů rakoviny, zejména rakoviny plic, prsu a prostaty.
- Zlepšuje krevní oběh a posiluje imunitu.
- Je nezbytný pro normální vývoj kostí, zachovává jejich hustotu a pevnost.
- Zvyšuje obsah vápníku v poškozených částech kostí.
- Je nezbytný pro využití vápníku a fosforu, zvyšuje jejich zpětné vstřebávání v ledvinách.
- Vitamin D jako hormon kontroluje autoimunitní onemocnění a roztroušenou sklerózu.
- Mezi příznaky nadbytku vitamínu D patří slabost, žízeň, nechutenství, častější močení, gastrointestinální poruchy, zvracení a deprese.
- Udržuje pokožku mladou a zdravou.
Nedostatek vitamínu D
Nedostatku vitamínu D zapříčiňuje měkkost a lámavost kostí, v rostoucím organismu vzniká křivice a u dospělých se zhoršuje průběh osteoporózy. Organismus si neví rady s vápníkem a fosforem, proto i menší pády vedou ke zlomeninám a zuby jsou náchylnější na tvorbu kazu. Mozkové buňky jsou mdlé a člověk tak rychleji propadne úzkosti a depresím. Nejnižší příjem vitamínu D mají staří lidé, proto se u nich projevují problémy s pamětí a stabilitou při chůzi.
Vitamin E - vitamín plodnosti
- Zamezuje předčasnému odumření plodu a minimalizuje riziko potratů.
- Podílí se na zásobování tkání kyslíkem, čímž zpomaluje proces stárnutí.
- Zlepšuje svalovou činnost.
- Rozšiřuje cévy, zlepšuje krevní oběh a zamezuje vytváření krevních sraženin.
- Snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
- Stimuluje imunitní systém a preventivně pomáhá při různých infekčních chorobách.
- Silné antioxidační účinky.
- Usnadňuje hubnutí zvýšeným spalováním nasycených tuků.
- Podporuje normální růst a odbourávání stresu.
- Potřebný pro normální trávení a metabolismus.
Vitamín F
- Podílí se na vytváření krvinek, působí proti srážení krve a proti krvácení.
- Podporuje činnost žláz s vnitřní sekrecí, zejména nadledvinek.
- Snižuje, resp. likviduje zánětlivé procesy organismu.
Nedostatek vitamínu F se projevuje zejména kožními chorobami - ekzémy, vyrážkami a extrémní suchostí kůže. Mohou se vyskytnout psychické i fyzické problémy.
Vitamín K
- Je nezbytný pro srážlivost krve, zastavuje krvácení z nosu či dásní, podílí se na tvorbě sedmi ze třinácti faktorů, které se podílejí na srážení krve.
- Je důležitý při ukládání vápníku do kostní hmoty.
- Působí preventivně proti infekcí u dětí.
- U starších lidí je zodpovědný za zdravé kosti.
- Podporuje správnou funkci jater.
- Nadbytek vitamínu K vede k alergickým kožním reakcím, přecitlivělosti a k poruše krevního obrazu.
Vitamín C
- Podporuje vstřebávání železa ve střevech.
- Nezbytný pro tvorbu kolagenu. Prostřednictvím kolagenu je zodpovědný za zdravé kosti, zuby, dásně, vaziva a cévy.
- Zpomaluje proces stárnutí.
- Zvyšuje imunitu organismu, odolnost organismu proti infekcím.
- Důležitý při hojení ran, protože posiluje účinnost bílých krvinek.
- Snižuje hladinu krevního cholesterolu a pomáhá s jeho přeměnou na žlučovou kyselinu.
- Silné antioxidační účinky.
- Hraje důležitou roli při ochraně před volnými radikály.
- Pomáhá v odolností proti alergiím a zbavuje tělo škodlivých látek.
- Diabetici, silní kuřáci, lidé s nemocemi srdce a ti kteří trpí psychickými poruchami by měli zvážit užívání vitamínu C formou doplňku stravy.
Vitamíny ve skupině B
- Vitamín B1 - tiamán, je nezbytný pro fungování nervového systému - správné fungování svalů a srdečního svalu, podporuje trávení, pomáhá rozkládat uhlohydráty a tuky. Nedostatek tohoto vitamínu může způsobit těžké psychózy, přehnanou nervozitu, přecitlivělost, deprese, bolesti svalů a okolí srdce, zvýšenou únavu nebo nespavost.
- Vitamín B2 - riboflavin, podílí se na látkové výměně uhlohydrátů, tuků a bílkovin, přispívá k procesům vytváření energie, v bílých krvinkách se podílí na tvorbě protilátek a na vylučování škodlivých látek. Hraje důležitou roli při uchovávání zdravé pokožky, kosti a zraku. Robiflavín je důležitý u žen v reprodukčním věku, u lidí s střevními chorobami, u alkoholiků, u kuřáků, u sportovců a u lidí s fyzicky náročnou prací.
- Vitamín B3 - niacin nebo PP, je nezbytný pro přesun elektronů v buňkách, napomáhá správnému fungování orgánů nervového systému, oběhového systému a trávícího systému. Má detoxikační účinky a blahodárně působí na pokožku. Předávkování niacinem se projevuje zarudnutím pokožky, nízkým tlakem, poškozením jater nebo žaludečními vředy.
- Vitamín B5 - kyselina pantotenová, tento vitamín je nezbytný pro růst a podílí se na tvorbě buněk. Kyselina pantothenová stimuluje pohlavní hormony a usnadňuje aktivitu žláz nadledvin. Je prospěšný pro zdraví pokožky a vlasů. Nedostatek vitamínu B5 se projevuje kožními nemocemi, vypadáváním vlasů, migrénami nebo svalovými křečemi.
- Vitamín B6 - piridoxín, kromě toho, že hraje důležitou roli při látkové výměně, podporuje nervový, imunitní systém a trávení.
- Vitamín B8 - H nebo biotin, má velmi dobré výsledky při vypadávání vlasů, při ekzému z nadprodukce mazové žlázy a důležitý při procesech látkové výměny mastných kyselin, sacharidů a aminokyselin. K typickým projevům nedostatku vitaminu B8 patří loupání kůže, šedé zabarvení pokožky, nevolnost, nechuť k jídlu, bolesti svalstva a vypadávání vlasů.
- Vitamín B9 - kyselina listová, má důležitou úlohu zejména v přenosu kyslíku, je nezbytná pro růst, zajišťuje dostatek červených krvinek. Nedostatek se projevuje chudokrevností, problémy s trávením, záněty jazyka nebo vředy v ústech.
- Vitamín B1 - kyanokobalamin, hraje důležitou roli při růstu a vývinu buněk, přispívá k růstu Cerenia krvinek a je důležitý pro správné fungování nervové soustavy. Nedostatek vitamínu B12 se projevuje brněním končetin, problémy s koordinací svalů a pamětí, nervozitou, strachem, depresemi, nechutenstvím. Naopak při nadměrném užívání se mohou vyskytnout závažné alergické reakce.
- Cholin - je nezbytný při hormonální regulaci, která řídí odbourávání tuků. Lidé, kteří mají problémy s pamětí, s koncentrací nebo mají časté bolesti hlavy mohou trpět nedostatkem cholinu. Jedním z nejdůležitějších zdrojů cholinu je lecitin. Volně se vyskytuje téměř ve všech potravinách, ale jen v malém množství. Jeho nedostatek se může projevovat srdečními problémy, zesílením artérií, vysokým krevním tlakem, selháním ledvin, změnami v játrech.
- Vitamín B7 - inozit, zabraňuje ukládání tuků v játrech a na stěnách cév, obecně přispívá k dobrému stavu organismu. Nedostatek tohoto vitamínu se může projevit zvýšeným vypadáváním vlasů, zácpou, zvýšeným cholesterolem nebo problémy se zrakem.
- PABA - podílí se na tvorbě červených krvinek, zrychluje aktivitu střevních bakterií a látkové výměně bílkovin. Zabraňuje předčasnému stárnutí pokožky, pomáhá udržovat přirozenou barvu vlasů a jako jediný vitamín může vyléčit a zabránit popálení ultrafialovým zářením.
Vitamín P
Používá se při křečových žilách, při červených flekách na kůži, které vznikají praskáním žil, při vysokém krevním tlaku. Působí preventivně proti alergickým a anafylaktickým šokem. Nedostatek se projevuje zúžením cév, které může vést k prasknutí až krvácení.
Kde najdeme jednotlivé vitamíny?
Vitamíny rozpustné v tucích:
- Vitamín A - najdeme výhradně v živočišných produktech - mléko, máslo, sýry, vaječný žloutek, hovězí, vepřová, ovčí játra, vnitřnosti drůbeže a zajíce.
- Betakaroten - zejména v mrkvi, ale v menším množství se nachází i rajčatech, paprice, dýni, meruňkách, různých bylinách, špenátu, cibuli, řeřiše, hlávkovém salátu.
- Vitamín D - nejvíce tohoto vitamínu získáte pobytem na slunci, méně v potravinách živočišného původu - mořské a sladkovodní ryby a v produktech z nich vyrobených. V malém množství ho obsahují i houby, kvasnice a kakaové bobule.
- Vitamín E - obilné klíčky, rostlinné oleje - hlavně extra panenský olivový olej, olejnatá semínka, šalvěj, rozmarýn, bazalka.
- Vitamín F - ryby, korýši, sójový a konopný olej, olejové semínka, listová zelenina, vlašské ořechy.
- Vitamín K - špenát, zelí, květák, chřest, ředkvička, křen, zelený hrášek, zelený čaj, rajčata, játra, mléko, mléčné výrobky, vajíčka.
Vitamíny rozpustné ve vodě:
- Vitamín C - zejména ovoce a zelenina - rybíz, kiwi, jahody, šípky, citrusové plody, paprika, brokolice, kapusta, květák, řeřicha, salát, špenát.
- Vitamín B1 - obilné klíčky, olejové semínka, vepřové maso, salámy, mléko, vajíčka.
- Vitamín B2 - játra, vnitřnosti, mléko, sýry, celozrnné obilí, luštěniny.
- Vitamín B3 - játra zvířat, ryby, luštěniny, olejové jadérka.
- Vitamín B5 - téměř v každé potravině rostlinného a živočišného původu.
- Vitamín B6 - hovězí a kuřecí játra, krůtí, vepřové, telecí maso, pšeničné klíčky, čočka, olejové semínka.
- Vitamín B8 - játra a vnitřnosti, vaječný žloutek, sardinky, okoun, olejové jadérka, celozrnné obiloviny, špenát, hrozny.
- Vitamín B9 - v zelených listech (zelí, čekanka, špenát, kopřiva, petržel), luštěniny, obiloviny, sója, mléko, vajíčka.
- Vitamín B12 - jen v potravinách živočišného původu - mléko, sýry, játra, červené a bílé maso.
- Cholin - burské oříšky, hlávkový salát, brambory, rajčata.
- Vitamín B7 - obiloviny, žloutek, luštěniny, květák, citrusové ovoce, ořechy, oříšky, česnek.
- PABA - játra, rýže, obilniny, pivovarské kvasnice, jogurty.
- Vitamín P - zelenina, citrusové plody, obiloviny.