Jak pečovat o rty


Rty toho o nás mohou prozradit víc, než si myslíte. Netýká se to jen způsobu jejich úpravy, barvy rtěnky nebo balzámu, jaký používáte, ale i vašeho zdraví. Odráží se na nich stav organismu a podepisují se na nich i nepříznivé vlivy počasí. Suché, popraskané nebo oteklé rty nejsou nic příjemného.

Balzám na rty

Rty a zdraví

Pálení rtů

Pokud pálení přejde do tvorby oparů – herpesu, vaše imunita je oslabena a tělu chybí vitamíny a odpočinek. Doplňte je a snažte se vyhýbat stresu.

Vřídky na vnitřní straně rtů

Odborně se jim říká afty - bývají znakem slabé imunity, nedostatku vitamínů, stresu, ale i alergie na lepek. Přesnou příčinu jejich vzniku zatím neznáme. Často se s nimi setkáváme u malých dětí, které vše zkoumají pusou.

Světlé nebo tmavé rty

Příliš světlé rty mohou být znakem anémie. Příliš červené rty mohou signalizovat alergii na některé kosmetické prostředky, které na rty používáte.

Balzám na rty

Suché rty

Pokud míváte často suché rty, příčinou může být dehydratace organismu. Dodržování pitného režimu vás tohoto problému může zbavit. Vysoušení rtů může způsobovat chlad, mráz, vítr, ale i slunce a vysoké denní teploty. Také to může být projev nedostatku vitamínů a minerálů.

Dodržováním pitného režimu a vhodnou stravou, která obsahuje množství ovoce a zeleniny, se tomuto problému můžete vyhnout. Pokud je ale příčinou počasí, potřebujete před ním rty ochránit.

Péče o rty v zimě

Vysušené a popraskané rty nás trápí nejčastěji v zimě. První pomoc je vhodný balzám na rty. Po jeho nanesení se na rtech vytvoří tenký film, který je před vlivem chladu ochrání. Zároveň je hydratuje a zvláčňuje.

Vhodné je pořídit si balzám, který obsahuje například propolis, vosk, kokosový olej, výtažky z bylin, ovoce... Popraskanou pokožku na rtech ochrání, hydratují a také uklidní.

Balzám na rty dokáže zmírnit podráždění a poškození rtů.

Péče o rty v zimě

Péče o rty v létě

Během teplých slunečných dnů chráníme pokožku před UV paprsky. Stejný ohled bychom měli brát i na rty, které mohou zčervenat, otéct, svědit nebo pálit.

V létě určitě sáhněte po balzámu na rty s UV filtrem. Ochráníte je nejen před škodlivým UV zářením, ale i před poškozením a vysušením. Balzám s UV filtrem je vhodné používat i během slunečných dnů v zimě, například během lyžování nebo při delším pobytu na sluníčku.

I teplo může způsobit popraskání rtů, proto je vhodné i v letním období používat hydratační balzámy, které rty ochrání před ztrátou vlhkosti.

Které zlozvyky nejvíce rtům ubližují?

Kousání rtů

Rty jsou pokryté jemnou kůží. Jsou citlivé na chlad, teplo, výkyvy vlhkosti ale i mechanické poškození. Kousáním je jen zbytečně drážděte a poškozujete. Pokud toužíte po hebkých rtech, měli byste se tomuto zlozvyku vyhnout.

kousání rtů

Zvlhčování slinami

Žádné sliny! Pokud si myslíte, že vám na rychlou hydrataci stačí olíznout rty, mýlíte se. Sliny rozkládají potravu, připravují ji na trávení, kvůli čemuž obsahují složky, které povrch rtů narušují.

V zimě je jejich negativní účinek na rty dvojnásobný, protože jde o tekutinu, která nevytvoří ochranný film a v chladu mrzne. Vaše rty budou popraskané o to víc.

Jemný peeling rtů

Jemný peeling byste měli dopřát pravidelně nejen pleti, ale i svým rtům. Zbavíte je odumřelých kožních buněk, zlepšíte jejich prokrvení a výživné látky z balzámu do nich snadněji proniknou.

Na peeling vám postačí obyčejný zubní kartáček, kterým jemně promasírujte rty a hned naneste balzám.

Nebo si můžete připravit výživný peeling na rty. Smíchejte po jedné lžíci kokosového oleje a medu s 1,5 lžicí cukru. Promíchejte a přidejte 3 - 4 kapky esenciálního oleje máty peprné a pořádně promíchejte. Směs naneste na rty a jemně masírujte. Nakonec ji setřete a použijte balzám na rty.

suché rty

Na suché rty...

Domácí mast

Květy z měsíčku lékařského dejte do nádoby, zalijte teplejším medem a nechte tři týdny stát na tmavém místě. Po uplynutí této doby směs přeceďte přes sítko a získáte výživnou mast na rty, kterou můžete používat v kterémkoli ročním období.

Med

Med obsahuje množství minerálů, aminokyselin a vitamínů. Pokud ho máte doma, klidně ho můžete i přímo nanést na popraskané rty. Mějte ho tam tak dlouho, jak se dá. Párkrát to opakujte a rty budou znovu hladké a hebké. Medem dodáte výživné látky, které rty potřebují.

V případě nouze, pokud zrovna nemáte po ruce žádný hydratační balzám na rty, můžete použít jakýkoli krém, který hydratuje. Je to stále lepší, než rty nechat vystaveny nepříznivému počasí.

Diskuse


Email nebude zveřejněn, jen jeho první část.