Hubnutí bez stresu
Stažený žaludek, zpocené ruce, bijící srdce, rychlé dýchání, přejídání. Každý člověk je jedinečný, a proto i stresové situace u každého probíhají odlišně.
Na stresovou situaci, ať už psychickou nebo fyzickou, můžeme reagovat dvojím způsobem. Žaludek se nám scvrkne a nedokážeme se na jídlo ani podívat nebo sáhneme po všem, co se momentálně nachází kolem nás. Zejména po sladkém nebo mastném jídle.
Jak reaguje organismus na stres
Stres je spouštěčem mnoha reakcí v organismu, které mají vliv na celkové zdraví a také hubnutí. Ve chvíli, kdy stres vzniká, se tělo začíná připravovat a postupně spouští obranné reakce.
Srdce zvýší svoji aktivitu. Do svalů proudí více krve. Endokrinní žlázy vylučují hormony, které zajistí dostatek energie. Zvýší se množství cholesterolu, tuků a cukrů v krvi. Funkce organismu, které v daném okamžiku nejsou prioritní, se dostávají do pozadí. Cévy vedoucí do trávicích orgánů se zužují a krev je přesměrována do svalů. Žaludek se stáhne.
V tomto okamžiku je tělo připraveno na boj nebo útěk. No žádná fyzická zátěž nenastane. Náš stres je převážně psychický a před ním nikdo reálně neuteče. Nahromaděný tuk a cholesterol se usadí ve stěnách cév.
Krátkodobý stres nás žene vpřed. Díky němu dokážeme v některých situacích překonat sami sebe. Problém nastává, když stres působí na organismus dlouhodobě.
Ve stresu sníte více
Člověk, který je ve stresu, sní víc. V stresové situaci organismus potřebuje více energie, a proto ji musíme opět doplnit. A co je nejrychlejším zdrojem energie? Sacharidy. To je také jedním z důvodů, proč sáhneme spíše po sladkém jídle jako po ovoci. Navíc čokoláda na nás působí uklidňujícím účinkem a vyvolává příjemné pocity.
Dokonce je vědecky dokázáno, že pokud často držíte jakoukoliv dietu, během stresu sníte několikanásobně víc. Ale pokud se zdravě stravujete, sníte stejné množství. Proč je to tak? Celý den se snažíte ovládat a nejíst. Během stresové situace reagujete pudově a sebeovládání se dostává do pozadí. Jakékoliv jídlo máte po ruce, sníte ho. Navíc přesvědčíte sami sebe, že kousek zakázaného jídla Vám pomůže situaci zvládnout.
Stres a zdraví
Krátkodobý stres nás posouvá vpřed a stimuluje k podání lepších výkonů, někdy až za hranice našich schopností. Zatímco chronický stres nemá žádné pozitiva a ovlivňuje nejen naše duševní zdraví, ale i fyzické. Nadměrné zatížení organismu dokonce může způsobit až smrt.
Nemoci ze stresu:
- žaludeční vředy, problémy s trávením,
- srdečně - cévní choroby,
- bolest hlavy, žlučníku, žaludku,
- křeče,
- bolesti dolních končetin,
- bolesti a spasmy svalů,
- časté močení,
- poruchy potence a oslabení sexuální aktivity,
- menstruační těžkosti,
- deprese,
- poškození imunitního systému,
- únava.
Stres se projevuje na člověku i navenek. Unavený skleslý pohled, kruhy pod očima, vrásky na celém obličeji, bledá a mastná pokožka a pár kilogramů navíc. I podle těchto příznaků rozpoznáte osobu pod stálým stresem.
Odhalte stres dříve, než zaútočí
Stres nepřichází bez varování. Nezaútočí na Vás z ničeho nic, ale nastupuje ve třech etapách.
Varování – pozor, vzniká stresová situace, která nás může ohrozit. Začínají se projevovat tělesné reakce, napětí a nervozita. Pokud si včas všimneme signály těla i okolí, v tomto okamžiku ještě dokážeme odvrátit stresovou situaci. Tělo se připravuje na boj nebo útěk.
Odolávání - rychlá ztráta energie a pocit, že nic nedokážete. Takto se může projevit druhá etapa. Pocit neschopnosti a frustrace postupně přerůstá do únavy a deprese. Zastavit to můžete s pomocí blízkých, rodiny, oblíbenou knihou nebo čímkoli, co Vám vykouzlí úsměv na tváři.
Vyčerpání - psychická únava, podráždění, vztek, napětí, deprese a úzkost se naplno rozvinou. V této etapě je pro člověka obrovským problémem myslet pozitivně. Pocit, že se nic nedaří a nic nedokáže sílí. Těchto myšlenek se nedokážete zbavit ani večer či o víkendu. Tady už mluvíme o chronickém stresu, se kterým si sami už jen tak neporadíte.
Řekněte STOP stresu
Stres nemá původ v okolí, ale v naší reakci na něj. Proto i jeho zvládnutí závisí od myšlenek a postoje. Postavte se k němu racionálně a berte ho jako výzvu, kterou musíte zvládnout.
Buďte sobecká. Pokud je to možné, podělte se o správu s kolegy, do domácích prací zahrňte i manžela a děti. Čas, který tím získáte, můžete věnovat řešení situace, která Vám způsobují stres.
Procházka na čerstvém vzduchu Vám jistě pomůže. Provětráte si hlavu a také myšlenky. Budete mít dostatek času na přehodnocení svých životních priorit. Popřemýšlejte nad tím, co je skutečně v životě důležité. Stanovte si priority a cíle v oblasti rodiny, zaměstnání a nezapomeňte do plánu zahrnout sebe a své koníčky.
I když se budete snažit myslet pozitivně a vyhýbat se stresu, občas se ve Vás nahromadí napětí. Cvičení v posilovně či na čerstvém vzduchu, běhání, bruslení, cyklistika, plavání, pilates, jóga, tenis s kamarádkou Vás zbaví stresu a uklidní tělo i duši. Pokud nechcete cvičit, tančete. Jednoduše řečeno skákejte, běhejte, hýbejte se. Díky endorfinům, hormonem štěstí, se budete cítit spokojeně a vyrovnaně.
Anti – stresová výživa
- Draslík snižuje krevní tlak.
- Vitaminy C, vitaminy skupiny B působí proti stresu, depresím a úzkosti.
- Vitamín E chrání tělo před škodlivými vlivy stresu.
- Hořčík zmírňuje bolest hlavy.
- Nedostatek zinku způsobuje depresi a poruchy chování.
- Nedostatek hořčíku může stres prohloubit a způsobit psychickou zátěž, změnu osobnosti a přecitlivělost.
- Omega 3 mastné kyseliny snižují krevní tlak a udržují nízkou hladinu stresového hormonu kortizol.
Diskuse
slepcikpavel: dobrej múze pokles vahy spúsobit chronycka zarlivost
reaguj