Městské maratony zvyšují riziko úmrtí na infarkt! Paradoxně ne u běžců
Vědci odhalili příčinu vyššího úmrtí na infarkt a zástavu srdce během velkých běžeckých soutěží a to i v případě, že se lékařům podařilo pacienta oživit. Překvapivě nejde o běžce, ale o obyvatele jednotlivých míst.
4 minuty rozhodují o životě a smrti
Vědci z Harvard Medical School zkoumali 11 maratonů v největších městech USA, aby odhalili příčinu vyššího rizika úmrtí na srdečně-cévní choroby během maratónů a větších běžeckých akcí. Vysvětlení je jednoduché. Za všechno může logistika.
Během velkých městských maratonů dochází k uzavření některých částí města, čímž se prodlužuje doba dojezdu rychlé zdravotní služby o 4 minuty. Výsledky studie se vztahují na obyvatele ve městech, ne na účastníky maratonu. Takže nejlepší volbou, jak se tomu vyhnout, je postavit se na trať. A protože na každé větší akci musí být zajištěna zdravotní služba, pomoc by se k vám dostala nejrychleji.
Česka se to až tak netýká
Tato vědecká studie se zabývala americkými velkoměsty, které se s naším největším městem, zejména v počtu obyvatel, nedají porovnat. Například takový New York, kde se pravidelně koná největší maratón na světě, má více než 19 milionů obyvatel a naše hlavní město má přibližně 1,2 milionu.
Dalším důvodem je množství obézních lidí, kteří patří mezi nejlepší kandidáty na srdečně-cévní onemocnění.
Smrt na závodech
28 letý běžec zemřel během půlmaratónu. 40 letý běžec zkolaboval 500 m před cílem, lékaři mu už nedokázali pomoci. 30-letý muž po maratonu dostal mrtvici. Možná jste i vy zachytili některou z těchto zpráv nebo jiné, týkající se zkolabování a následné smrti přímo na závodech, či bezprostředně po závodě.
Počet úmrtí sice v posledních letech vzrostl, ale to neznamená, že maratony nebo samotný běh jsou nebezpečné. Nárůst způsobuje větší počet běžců ve srovnání s minulostí, například na Mezinárodním maratonu míru v Košicích před 20 lety odstartovala necelá tisícovka běžců, v roce 2010 to již bylo přes 5 000 běžců a v roce 2016 okolo 12 000 běžců z 52 zemí. Pro srovnání, na newyorském maratonu se účastní kolem 55 000 běžců.
Podle statistik zemře během nebo po maratonu 10 běžců z 1 000 000, ale hlavním důvodem těchto úmrtí jsou nediagnostikované choroby srdce, které lékaři nedokážou odhalit při běžné preventivní prohlídce. Příčinou kolapsu může být i kombinace námahy a dehydratace. Pouze při 2 - 5 % neznáme příčinu úmrtí. Největší riziko představují poslední kilometry, někdy běžec zkolabuje až v cíli.
Nepodceňujte prevenci
Některé srdečně-cévní onemocnění nelze zjistit při běžné lékařské prohlídce a projeví se při námaze. Je důležité, abyste si během běhu všímali reakcí organismu a nepodceňovali je. Důležitá je také technika běhání a správné dýchání.
Aby se snížilo riziko úmrtí a zajistila se adekvátní zdravotní pomoc na velkých běžeckých akcích, organizátoři zdůrazňují běžcům, aby na zadní stranu startovacího čísla napsali informace o svém zdravotním stavu a onemocněních. Tyto informace jsou pro zdravotníky nezbytné pro poskytnutí správné zdravotní pomoci. Díky tomu se již podařilo zachránit několik životů.
Výhody pravidelného běhu
- běhat můžete prakticky vždy a všude, potřebujete jen kvalitní obuv,
- pravidelný běh zpomaluje stárnutí a oddaluje vznik osteoporózy,
- působí jako prevence proti kardiovaskulárním onemocněním, posiluje srdce, zlepšuje pevnost a pružnost cév,
- pravidelným během snížíte hladinu špatného cholesterolu, minimalizujete ukládání tuku v krvi, upravíte tlak v krvi a podpoříte imunitní systém,
- uvolňuje endorfiny, které zlepšují náladu, odbourává stres, deprese a zlepšuje celkovou psychickou pohodu. Dodá tělu energii a sebedůvěru. Zlepší sexuální apetit a potenci,
- stimuluje prokrvení mozku, zlepšuje paměť a koncentraci,
- urychluje usínání a zlepšuje kvalitu spánku,
- úpravou stravy a pravidelným během zhubnete. Stejně vám pomůže udržet si tělesnou hmotnost a tím předcházet civilizačním chorobám, jako je obezita či cukrovka,
- posiluje svalstvo, zlepšuje koordinaci a držení těla. Během běhu zapojujete do pohybu až 70 % svalů,
- ranní běh nastartuje tělo do nového dne.
Jaký je závěr všech studií a statistik? Pozitivní přínos pravidelného běhu je vyšší než riziko kolapsu a smrti.