29. září: Světový den srdce
Srdce, zázrak přírody
Srdce je geniální orgán, díky kterému žijeme. Naše srdce pracuje jako čerpadlo. Dokáže přečerpat až 200 000 000 litrů krve, stáhne se zhruba 3 000 000 000-krát a dokáže přizpůsobit průtok a tlak krve momentální potřebě organismu. Ačkoliv se srdce jen tak lehce nezastaví, následkem různých nemocí se může poškodit. Onemocnění srdce a mozkové příhody zapříčiňují ročně 17,5 milionů úmrtí ve světě a u nás zemře na následek onemocnění srdce každý druhý pacient. A co je nejhorší, na nemoci srdce umírá stále více lidí v mladším věku.
Světový den srdce
Poprvé byl Světový den srdce vyhlášen v roce 2000 a dnes ho slaví již více než 100 zemí. Hlavním cílem kampaně je zvýšit povědomí o kardiovaskulárních chorobách. I když jim umíme účinně předcházet a léčit, každoročně na ně na celém světě umírá 17 milionů lidí. Světový den srdce je velmi dobrou příležitostí k tomu, abyste změnili svůj životní styl a začali správně pečovat o své srdce a život.
Srdeční onemocnění
Riziko onemocnění srdce můžeme včas odhalit pouze pokud budeme sledovat rizikové faktory: krevní tlak, cholesterol, index tělesné hmotnosti či obvod pasu. Přestože je vysoký krevní tlak jedním z nejrizikovějších faktorů onemocnění srdce pouze 40% lidí zná svou hodnotu krevního tlaku.
Nejčastější srdeční choroby:
- Srdeční arytmie - některé typy srdečních arytmií jsou neškodné jiné vznikají v průběhu několika let a zvyšují riziko mozkové mrtvice a infarktu. Bohužel, některé přicházejí náhle a způsobují okamžitou smrt.
- Srdeční infarkt - při srdečním infarktu se přeruší okysličení krve, čímž odumírá určitá část srdce. Nejhorší jsou infarkty levé komory, která zajišťuje rozvod krve do celého organismu.
- Angína pectoris - tímto názvem se označují všechny akutní bolesti srdce, které mají různé příčiny. Protože při této srdeční nemoci nedochází k poškození srdce, je velmi těžko diagnostikovatelná.
- Srdeční šelest - u dospělého člověka se šelest na srdci projevuje jako abnormální zvuk krevního toku při závodění přes chorobně změněné srdeční chlopně či komory.
- Vysoký krevní tlak - nebo také "tichý zabiják", protože nebývá provázen žádnými příznaky. U každého člověka s přibývajícími léty cévy tvrdnou a stávají se méně elastické a u osob s vysokým krevním tlakem nastává tento proces mnohem dříve.
- Nízký krevní tlak - při nízkém krevním tlaku dochází ke zhoršení prokrvení tělesných tkání a orgánů. Nejčastějšími příznaky jsou studené ruce, malátnost, mdloby, závratě, pocení, kolapsy nebo arytmie.
Laserový přístroj BIOquant je léčebné zařízení, které slouží nejen k prevenci vzniku, ale i na léčbu srdečně - cévních onemocnění. Při pravidelném používání snižuje tuky a cholesterol, ředí krev a upravuje krevní tlak, dodává energii a zvyšuje výkonnost. BIOquant je jedna z nejlepších zbraní proti civilizačním chorobám.
Prevence vzniku srdečních chorob
Nezdravá strava, cigarety, stres a nedostatek pohybu jsou hlavní příčinou vzniku srdečně - cévních onemocnění. A při tom stačí změnit životní styl a nemoci se Vám vyhnou. Domácí prostředí je nejrizikovější zónou pro nevhodný způsob života, který vystavuje nejen jedince, ale celou rodinu riziku vzniku srdečně - cévních onemocnění.
10 rad jak si udržet zdravé srdce:
- Dodržování pitného režimu pomůže nejen Vašemu srdci, ale i Vaší pokožce.
- Zdravá strava. Denně byste měli sníst 5 porcí ovoce a zeleniny, vyhýbejte se mastným a smaženým jídlům.
- Najděte si ráno dostatek času, abyste se mohli nasnídat. Lidé, kteří začínají den se snídaní mají o 27% nižší pravděpodobnost vzniku srdečních problémů.
- Zapomeňte na cigarety. Nejenže zkracují život, ale také způsobují úbytek vitamínů.
- Hýbejte se. Pro zdravé srdce je třeba denně udělat minimálně 10 000 kroků.
- Naučte se odpočívat a vyhýbejte se stresu.
- Snažte se udržet si správnou hmotnost. Při nadváze musí Vaše srdce pracovat více.
- Nechte si změřit krevní tlak, hladinu cholesterolu a jiné hodnoty týkající se srdce.
- Nevynechávejte pravidelné preventivní prohlídky.
- Solte s mírou. Denní spotřeba soli by měla být max. 5 gramů. Kuchyňská sůl, horská sůl či mořská sůl obsahují stejné množství sodíku jako kuchyňská sůl. Srdci prospěšná je sůl, která je obohacena o draslík.
Jídelníček zdravého srdce
Ryby obsahují 3-omega mastné kyseliny, které podporují správné fungování srdce.
Brokolice chrání buňky srdce.
Ovesné vločky působí na správný chod srdečního systému.
Olivový olej a avokádo snižují hladinu cholesterolu.
Mandle zvyšují hladinu dobrého cholesterolu.
Sója chrání před aterosklerózou.
Bobulové ovoce je plné protizánětlivých látek a antioxidantů.
Zelený čaj je silný antioxidant a snižuje vysoký krevní tlak.
Grapefruit posiluje stěny cév a zabraňuje shlukování krevních destiček a krevních sraženin.
Hrozno zlepšuje srdeční činnost a snižuje krevní tlak.
Oregano chrání srdce před záněty a je účinné proti osteoporóze.
Skořice napodobuje funkci inzulínu a snižuje cukr v krvi a krevní tlak.
Rajčata jsou skvělou prevencí před infarktem a mrtvicí.
Kód zdravého života:
0 - 5 - 30 - 120/80
- 0 = počet cigaret, které by měl člověk během svého života vykouřit
- 5 = ideální hodnota cholesterolu
- 30 = tolik minut denně byste se měli věnovat pohybové aktivitě
- 120/80 = ideální hodnota krevního tlaku.