Vyhrajte boj s akné pomocí zeleniny!
Akné dokáže potrápit nejen náctileté, ale i dospělé. Příčinou této nechvalně proslulé nemoci kůže totiž nejsou pouze hormonální výkyvy, ale také nedostatečná péče o pleť a špatná životospráva. Trápí-li vás pupínky a rozšířené póry všeho druhu, první, co musíte udělat, je zamyslet se nad svým jídelníčkem. Máte dostatek vitaminů a minerálů? Nejíte příliš mnoho škodlivých tuků a jednoduchých cukrů? Netrpíte maskovanou potravinovou alergií? Jsou dva způsoby, jak to zjistit. Kromě lékařských technik i každý laik má šanci přijít na to, která potravina mu dělá potíže. Obecně se dá říci, že pokud omezíte rafinovaný cukr a lepek, lépe budete vstřebávat vitaminy i minerály ze zdraví prospěšných potravin, a vaše pleť se tím zlepší. Které vitaminy a minerály jsou zodpovědné za stav pleti?
Zdroje vitaminu A (beta-karoten)
Beta-karoten působí jako silný antioxidant, dále jako prevence kardiovaskulárních onemocnění. Beta-karoten zpomaluje rakovinné bujení a podporuje imunitní systém. Kromě toho zpomaluje tvorbu kožního mazu a zabraňuje rohovatění pokožky. K přirozeným zdrojům beta-karotenu patří: mrkev, rajčata, špenát, hrách, zelené fazolky, hlávkový salát, topinambury a dýně.
Vitaminy skupiny C
Pro imunitní systém je nezbytný pravidelný přísun vitaminu C, přičemž jeho zdrojem není pouze ovoce, ale i několik druhů syrové zeleniny. Je známo, že v syrovém stavu si ovoce i zelenina uchovávají nejvíce vitaminů, některé druhy zeleniny se však jedí jen vařené. S ovocem byste to neměli přehánět, protože obsahuje příliš mnoho cukru. Co tedy jíst za syrova? Vitamin C obsahuje například zelí a paprika. Dalším zdrojem vitaminu C jsou: brokolice, květák a růžičková kapusta, které lze šetrně připravit v páře.
Vitamin E pro hormonální rovnováhu
Vitamin E je dalším nezbytným antioxidantem pro vaši pleť a umožňuje udržet hormonální rovnováhu, zvláště pak u žen se zvýšeným testosteronem v krvi (který způsobuje zhoršení pleti v podobě akné). Kromě jiných zdrojů, je vitamin E přítomen v těchto druzích zeleniny: hlávkový salát a avokádo.
Minerály: selen, draslík a železo
Zdravou kůži, ale i vlasy a nehty si vypěstujete, když budete mít v potravě i dostatek důležitých minerálů. Selen je antioxidant zpomalující stárnutí a podporující účinnost vitaminu E. Spolu se zinkem pomáhá bojovat s akné, proto se tak často tyto dva minerály objevují pospolu v potravinových doplňcích. Draslík se podílí na metabolismu cukrů a kyslíku v mozku, jeho nedostatek se může projevovat jako zhoršené trávení, které se zpětně projeví také na pokožce. Draslík obsahují tyto potraviny: brambory, cibule, hlávkový salát, rajčata, špenát, zelí. Selen najdete v česneku, kapustě, květáku, špenátu, zelí a okurkách. Železo obsahují například olivy a pórek.
Skryté potravinové alergie
Někdy však ani zelenina nepomůže, dokonce na ni můžete být i alergičtí. Problematickou pleť zhoršují potravinové alergie, o kterých člověk třeba ani neví, protože mohou být chronické a neobjevují se bezprostředně po konzumaci alergenu, ale se zpožděním hodin, dnů i týdnů. Existují dobře zmapované alergie na mrkev, celer, petržel či rajčata. A je známo, že u alergiků je léčba akné mnohem těžší, protože jejich imunitní systém nefunguje optimálně. Nejčastěji se lze setkat kromě alergií na zeleninu s alergií na mléko, vejce, ryby, ořechy, korýše, sóju a lepek, které se mohou projevovat nejen špatným trávením, ale právě i na kůži. Zda jste alergičtí, nebo trpíte intolerancí, zjistíte na alergologii/gastroenterologii nebo prostřednictvím eliminační diety, kdy nejprve na 1 měsíc vyřadíte potravinu z jídelníčku, poté ji znovu zařadíte a pozorujete své tělesné reakce. Boj s akné je běh na dlouhou trať, ale dá se vyhrát!