Příčina vzniku akné a nejčastější formy akné
Jak vzniká akné?
Akné je chronické onemocnění, které postihuje v různé formě téměř 80% lidí v období dospívání. Onemocnění může přetrvat, ale ve většině případů se po ukončení pubertálního věku ztrácí. Akné se řadí do skupiny onemocnění mazových žláz.
Akné způsobuje nadměrná tvorba kožního mazu a bakterií vyvolávající akné, které jsou běžně přítomné u každého člověka. Nadbytek akné bakterií a nadměrná tvorba kožního mazu vede k postupnému zhrubnutí pokožky, promaštění pokožky a následnému ucpání pórů. Toto stádium akné je nezánětlivé a může zmizet samo nebo i přejít do zánětlivého stadia.
V prostoru pod ucpaným kožním pórům se bakterie dále nadměrně množí, což ztěžuje odtok kožního mazu a ten se usazuje v mazové žláze dokud nedojde k jejímu prasknutí. Akné bakterie se uvolní a okolní pokožka se zapálí.
Léčba akné začíná zjištěním příčiny jeho vzniku! Ve většině případů je akné způsobeno nejen jednou příčinou, ale je kombinací několika z nich.
Biolampa Stimlight II na akné
Na podporu léčby či odstranění kosmetického defektu se používá v spojení různých světel. Proti akné se používá modré a červené světlo. Modré zabíjí akné bakterie a červené zmenšuje póry a regeneruje pokožku.
Léčba akné
.
Vznik akné jako reakce na hormonální změny
Akné je typickou reakcí na hormonální změny. Mnoho žen pozoruje zhoršení akné onemocnění před nebo během menstruace, těhotenství, menopauzy ... V ženském i mužském organismu se nachází hormon adrogén, který má schopnost zvětšovat mazové žlázy. Zvětšené mazové žlázy začnou automaticky produkovat větší množství mazu. Zvýšená produkce kožního mazu je jedním z nejdůležitějších faktorů při tvorbě akné.
I dědičnost hraje u akné důležitou roli
Dědičné faktory určují velikost a intenzitu funkcí mazových žláz, připravenost reagovat na různé podněty, délku trvání onemocnění ... V tomto případě nezabráníte vzniku akné, ale můžete výrazně zmírnit jeho projevy.
Poruchy dělení a zrání buněk
Zrychlená produkce rohovatějících buněk pokožky a zvýšená mezibuněčná přilnavost stěžuje vylučování odumřelých buněk a blokuje vylučování kožního mazu na povrch pokožky.
Akné bakterie
Každá pokožka obsahuje určité množství akné bakterií, které se nacházejí v hlubší části kůže. Tyto bakterie nejsou příčinou tvorby akné. Až nadměrná produkce kožního mazu vytváří ideální prostředí pro jejich množení, čímž se zvyšuje i produkce biologicky aktivních látek akné bakterií = akné bakterie produkují enzym, který štěpí tuky na mastné kysliny, díky čemuž je mazová žláza méně odolná a postupně praská.
Překyselení organismu
Mezi primární příznaky překyseleného organismu patří vznik akné nebo prohloubení jeho projevů. K překyselení organismu přispívá vysoká konzumace kyselinotvorných potravin, tj. maso, mléko, sýr, vajíčka, ocet, sůl, limonády atd.. a nízká konzumace alkalických - zásadotvorných jídel.
Nesprávná životospráva a další méně časté příčiny
- Kouření a cigaretový kouř obsahují látky, které podporují zánět v mazové žláze
- Nadměrná konzumace alkoholu a drog.
- Nedostatečný pitný režim.
- Některé druhy potravin stimulují tvorbu mazu a ovlivňují vznik zánětu.
- Nadměrná konzumace jednoduchých cukrů a sladkostí, bílého pečiva, instantních výrobků, smažených jídel, limonád atd.
- Užívání antidepresiv, steroidních hormonů.
- Při oslabení některých hlavních detoxikačních orgánů v organismu (ledvin, jater) kdy ve zvýšené míře pokožka pomáhá pročišťovat organismus.
- Akné může být projevem delšího přetrvávajícího nebo neléčeného zánětu hrdla, nosu, dásní nebo špatných zubů.
- I stres ovlivňuje akné. Stres přes nervový systém ovlivňuje mazovou žlázu, které je producentem i cílem stresových hormonů. Stres není příčinou vzniku akné, ale zhoršuje jeho projevy.
Základní formy akné podle stupně postižení
Komedónové akné - nejlehčí forma onemocnění
Nejjednodušší forma akné, která se projevuje nezánětlivými lézemi. Postihuje oblasti kolem nosu, čelo, líce. Vzniká zejména v období puberty, při zvýšené produkci kožního mazu. Hlavním příznakem tohoto typu akné je vytváření komedonů, tj. bílé a černé tečky na povrchu kůže, které vznikají v důsledku ucpání pórů špínou, mazem, bakteriemi atd.. Při tvorbě jednotlivých komedonů jde o lehký průběh, pokud se pravidelně objevuje větší počet uzavřených komedonů (někdy může jít až o stovky), onemocnění je těžší a také náročnější na léčbu. Dobrou zprávou je, že existuje mnoho způsobů léčby komedónového akné.
Akné papulo-pustulózní - mírně těžká forma onemocnění
Většinou jde jen o povrchové akné, ale může způsobit i hlubší poškození a po vyléčení může zanechat nepěkné jizvičky. Projevuje se mírně zánětlivými až zánětlivými vyrážkami, které mohou mít někdy až hnisavý projev. Závažnost tohoto onemocnění závisí na poměru komedonů a papul nebo pustul - čím více je papul a pustul tím je onemocnění závažnější. Papuly jsou načervenalé skvrny a pustuly jsou hnisavé puchýřky vyskytující se zejména v oblasti obličeje, na krku, na ramenou, na hrudníku a na zádech.
Akne conglobata - patří mezi nejtěžší formy onemocnění
Jde o neobvyklou a velmi nepříjemnou formu akné, která se může vyvinout v důsledku náhlého zhoršení, neošetřování stávajícího papulo-pustulózní akné nebo se může objevit jako opakované akné po mnoha letech. Je často charakteristické bolestivými uzlíky pod povrchem pokožky, na kůži se tvoří otevřené a uzavřené komedony, cysty, zanícené a hnisavé vředy, zduřelé uzliny ... Akné conglobata způsobuje rozsáhlé zjizvení a cysty, které jsou viditelné ještě několik let. Povrchová léčba tohoto typu akné není účinná.
Méně časté formy akné:
- Akné u novorozenců - acne neonatorum: přibližně 15% novorozenců postihuje lehká forma akné, tvoří se komedony nebo načervenalé vyrážky. Projevuje se v prvních třech měsících života dítěte a ve většině případů se vyléčí samo.
- Akné u dospělých - acne tarda: pozdní forma akné, které se začne projevovat ve věku 25 - 45 let. Důvodem vzniku mohou být hormonální změny, přecitlivění mazových žláz, stres nebo špatná strava a nesprávná kosmetika.
- Akné Mallorka - acne aestivalis: Patří mezi nejčastější typ akné ve střední Evropě, způsobuje ho kombinace UV záření a mastných kosmetických přípravků.
- Akné kosmetických výrobků - acne cosmetica: vzniká v důsledku častého, opakovaného použití kosmetického přípravku, který obsahuje akné spustíci látku. Reakcí organismu je tvorba vyrážek, otok, zarudnutí, pálení nebo svědění pokožky.
- Akné z léků - acne medicamentosa: vzniká v důsledku požití některých léků, nejčastěji hormonálních přípravků, proti tuberkulóze, léky na štítnou žlázu, na spaní, sedativa atd.
- Akné ze škrábání a vytlačování - Acne excoriée: tento typ akné vzniká vytlačováním a škrábáním minimálních projevů akné.