Bylinková koupel pro zdraví i duši
Bylinková koupel příznivě působí i na kůži, posiluje ji, zlepšuje její elasticitu, zmírňuje různé záněty či ekzémy, pomáhá při suché, citlivé, ale i mastné pokožce.
Zkombinujte příjemné s užitečným a dopřejte si koupel v bylinkách. Zapomeňte na pěnu či sůl do koupele. Nahraďte je silou čisté přírody.
Jak si připravit bylinková koupel?
Na to, abyste si připravili perfektní bylinková koupel, potřebujete dostatek bylinek - 50 až 100 g, které ve dvou litrech vody vaříte přibližně 20 minut. Vodu s bylinkami přeceďte přes sítko a tekutinu vylijte do vany s vodou. Ideální je, pokud teplota vody na koupání je kolem 38 °C.
Můžete použít i přírodní silice. Do jedné koupele použijte 3 - 10 kapek. Čisté silice nejsou rozpustné ve vodě, a proto se před přidáním do vody musí rozmíchat v medu, mléce nebo kuchyňské soli.
Fenykl - zvyšuje energii, zmírňuje celulitidu
Lázeň z fenyklu vás vzpruží, dodá energii a elán. Zmírní příznaky celulitidy a stáhne rozšířené póry. Zlepšuje cirkulaci krve v pokožce a tím podpoří nejen její vzhled, ale také pružnost a vyživování.
Heřmánek - zklidňuje tělo a uvolňuje křeče
Heřmánkový čaj je výborný, pokud máte problémy se spánkem. Lázeň z heřmánku a květů lípy má stejný účinek - budete po něm spát jako miminko.
Heřmánková koupel je vhodná na celkové uvolnění organizmu - uvolňuje křeče svalů, čistí a regeneruje pokožku. Působí proti stresu a po náročném dni vás uklidní a zmírní napětí způsobené stresem.
Protizánětlivé, antialergické, dezinfekční a antiseptické účinky oceníte zejména pokud je vaše pokožka zanícená, při problémech s vyrážkou nebo ekzémy.
Heřmánek můžete použít i na vlasy - urychluje jejich obnovu a růst, dodá jim přirozený lesk.
Levandule - zklidňuje a zmírňuje stárnutí pokožky
Aroma této bylinky uklidní vaši mysl a zmírní stres, sníží srdeční frekvenci a krevní tlak. Levandulová koupel pomůže i při zánětech pokožky, infekcích nebo při špatné kvalitě pleti. Díky detoxikačním účinkům zbavuje pokožku toxinů a škodlivých látek, pročistí ji a zmírní projevy stárnutí.
Levandule podporuje regeneraci kožních buněk a zároveň zlepšuje její obranyschopnost.
Pozor! Levandule není vhodná pro lidi s nízkým tlakem a pro ženy na začátku těhotenství.
Meduňka - proti migréně a nervozitě
Tato bylinka má příznivé účinky na nervy - zbaví vás nervozity, napětí a vnitřního neklidu. Lázeň v meduňce vám pomůže i v boji s migrénou, bolestmi hlavy a křečemi způsobenými menstruací.
Bylinková koupel z meduňky pokožce dodá elasticitu, celkově ji vzpruží, osvěží a zmírní projevy stárnutí. Její jemně citrónová vůně vás naplní elánem a dodá energii i po náročném dni v práci.
Tymián - proti kašli i proti akné
Tymián je vhodný nejen pro přípravu pokrmů, kterým dá výjimečnou příchuť. Tymiánová koupel pomůže nejen s kašlem, ale také s revma a dnou. Příznivě působí i na vaši pokožku, kterou hydratuje a udržuje ji tak pevnější a hladší.
Díky protizánětlivým účinkům bojuje s akné a různými kožními záněty. Tymiánová lázeň je vhodná, pokud máte problém s mastnou pokožkou a rozšířenými póry.
Řepík lékařský - na hojení ran a regeneraci
Řepík lékařský má všestranné použití. Kromě vnitřního užití na čaj, je tato bylinka vhodná i jako obklad na poraněnou pokožku - zlepšuje cirkulaci krve, urychluje hojení ran, zabraňuje vzniku infekcí. Dokonce i lékaři po operaci doporučují obklady z řepíku na řezné rány, takže o jeho příznivých účincích na kůži není nejmenších pochybností.
Lázeň v řepíku pokožku zregeneruje, posílí a zlepší cirkulaci krve. Má detoxikační účinky - z povrchu kůže odstraní všechny škodlivé látky, stáhne rozšířené póry, posílí její imunitu a pročistí ji. Řepík je vhodný i na mastný typ pokožky.
Podběl - proti ekzémům i nachlazení
Podběl obsahuje látky, které uvolňují hleny a usnadňují vykašlávání, čímž bojuje proti kašli, astmatu, nachlazení... a léčí záněty. Příznivě působí i na pokožku. Maska na pleť z podbělu je vhodná na problematickou, mastnou, uhrovitou a nečistou pleť. Stačí, když na kaši podrcené, čerstvě natrhané lístky podbělu nanesete na pleť a necháte 15 - 20 minut působit.
Bylinková koupel z podbělu zbaví pokožku mastnoty, nečistot, zklidní podrážděnou kůži a působí i proti ekzémům.
Šalvěj - proti pocení a na problémy s akné
Při přípravě koupele ze šalvěje si dejte pozor - nedávejte do vany její listy - obarví celou vanu a vy se po osvěžující koupeli můžete pustit do jejího čištění. Vždy používejte jen výluh z této rostliny a přidejte jej do již naplněné vany.
Bylinková koupel se šalvějí má dezinfekční a stahující účinky na pokožku, protizánětlivé vlastnosti a je vhodná při problémech s akné.
Bylinkovou koupel ze šalvěje oceníte zejména v letním období, kdy se vlivem tepla více potíme. Látky, které tato bylinka obsahuje, snižují pocení a výrazně tak účinkují proti nepříjemnému tělesnému pachu.
Řebříček obecný na mastnou pokožku
Bylinková koupel je vhodná na mastnou a nečistou pokožku, stáhne póry a má protizánětlivé a hojivé účinky.
Chmel - na dobrou noc i zpomalení stárnutí
Už v minulosti se do koupele přidávaly pivovarské kaly. Dnes víme proč. Chmel obsahuje látky, které zpomalují stárnutí pokožky. Zápar z chmelových šišek vaši kůži vzpruží, vyčistí, vrátí jí elasticitu a pružnost a zlepší regeneraci kožních buněk.
Pokud si bylinkovou koupel připravíte večer, bude se vám po ní dobře spát. Chmel má výborné zklidňující účinky a působí i proti nespavosti.
Lupeny růží - ocení vaše pokožka i smysly
Pokud toužíte po jemné a hebké pokožce, sáhněte po lupenech růží. V tomto případě si ale nepřipravujte dopředu zápar. Lupeny vložte do plátěného sáčku a hned ponořte do teplé lázně.
Lázeň v bylinkách má blahodárný vliv nejen na vaši pokožku, ale i na mysl. Uvolňuje napětí způsobené stresem a výrazně přispěje k lepšímu spánku.
Dopřejte si wellness i ve vlastní koupelně, kdykoliv po něm zatoužíte.