Způsoby a metody léčby akné
V předchozím článku: "Léčba akné I: jak a proč vzniká akné?" Jsme Vám přiblížili jako akné vzniká, nejčastěji a také méně známé formy akné a zejména příčiny vzniku akné. V tomto článku se dočtete o možnostech a způsobech jeho léčby.
I těžký stav akné se dá účinně léčit
Přestože odstranění akné je zdlouhavý a náročný proces, dá se úspěšně léčit. Způsob jeho léčby je individuální pro každého pacienta, protože závisí na závažnosti onemocnění a velikosti postižené oblasti. Nejlepší způsob boje proti akné je začít s léčbou již v dřívějším, ještě nezánětlivé stádiu. Jako u každého onemocnění, také v tomto případě platí, že před zahájením léčby byste se měli poradit s odborníkem, zejména pokud jde o vážnější formu akné.
Cílem léčby akné je:
- Stimulování vylučování kožního mazu.
- Redukci tvorby rohovatejúcich buněk, které blokují vylučování kožního mazu.
- Destrukci akné bakterií.
- Odstranění zánětlivých projevů.
Pozor na nesprávnou léčbu akné! Může dojít ke zhoršení stavu pokožky a k tvorbě "hrbolů" nebo naopak hlubokých jizev na pokožce. Při formách akné, kdy dochází k zánětlivým a hnisavým projevům, léčba jednou látkou nestačí.
Vnější nebo lokální léčba akné
Lokální léčba akné se využívá převážně k léčbě mírného a středně těžkého akné nebo jako doplňková léčba při těžkých formách akné.
Naklikejte si ten nejvhodnější produkt
Nedokážete se rozhodnout, který přístroj je pro Vás nejlepší? Asistent výběru ukáže funkce vhodné právě pro Vás a produkty seřadí od nejlepšího.
Léčba akné kosmetickými přípravky
V lokální léčbě akné se využívají přípravky s různými účinky a pro zlepšení účinku a dosažení požadovaného efektu jejich kombinace. Kombinace zinku a antibiotik redukuje tvorbu kožního mazu. Používání antibiotik v léčbě akné je časově omezeno, protože vlivem času se snižuje citlivost bakterií, což může vést až ke zhoršení stavu. Benzylperoxid pozitivně ovlivňuje rozpouštění komedonů, bojuje s bakteriemi a redukuje kožní maz. Retinoidy mají protizánětlivý účinek, ale mohou způsobovat zarudnutí a vysoušení pokožky a tvoření šupinek. Kyselina azealová účinkuje proti bakteriím, zánětům a působí proti komedonům.
Léčba akné světelnou terapií
Léčba akné fototerapií je vhodná i při zánětlivých onemocněních akné a jako doplňková léčba při těžších formách. Pro dosažení nejlepší výsledku se využívají dvě světla: modré a červené. Modré světlo dokáže okamžitě potlačit vznikající zánět. Proniká do hloubky cca 0,5 mm, kde vytváří silný antibakteriální účinek, který cílení ničí bakterie způsobující akné bez jakéhokoliv poškození pokožky. Nejenže akné redukuje, ale ho i léčí. Červené světlo proniká do hloubka cca 8 - 10 mm, regeneruje poškozené buňky díky čemuž dochází k rychlejšímu hojení. Po léčbě může dojít k ústupu projevů akné na několik let, dokonce až natrvalo. Ošetření se opakuje podle potřeby a nebyly pozorovány žádné nežádoucí projevy. Výhodou tohoto ošetření oproti ostatním je, že nemusíte pravidelně navštěvovat kosmetické salony.
Léčba akné laserem
V závislosti na typu použitého laseru může dojít k částečnému omezení produkce mazových žláz nebo k zbroušení a vyhlazení pokožky, čímž se odstraní jizvičky a hrbolky. Laserová terapie nedokáže odstranit všechny faktory způsobující akné, ale dokáže zlepšit stav pokožky na určitý čas. Zlepšení stavu pokožky lze pozorovat již po prvním ošetření, na optimální výsledek je nutných 5 až 6 sezení.
Akné a chemický peeling
Chemický peeling je doplňková léčba při léčbě akné. Jejím účelem je otevření ucpaných pórů a vyčištění pleti. Výhodou je jednoduchá aplikace, rychlý nástup účinku a nízké riziko komplikací. Nevýhodou je, že chemický peeling je možné aplikovat pouze v zimním období, kdy je nízká intenzita slunečního záření. Po ošetření je pleť pár dní výrazně zarudlá a může se olupovat. Pro dosažení výrazného zlepšení pokožky je nutné absolvovat několik sezení.
Dermabraze na akné
Dermabraze je neivázivná metoda, která zlepšuje celkový stav pokožky. Samotné akné neléči, ale dokáže zmírnit jeho projevy, tj. jizvy, skvrny a hrbolky po akné. Před ošetřením a po ošetření je zakázáno se opalovat nebo déle zdržovat na slunci.
Celková léčba akné
K celkové léčbě akné se přistupuje při výskytu středního, ale zejména těžkého stupně akné, které nereaguje na lokální léčbu a může docházet k vysoké tvorbě jizev a k hyperpigmentací.
Systémové antibiotika v léčbě akné ničí akné bakterie, snižují koncentraci mastných kyselin, působí protizánětlivě a změkčují zrohovatělou kůži. Musí se užívat dlouhodobě, tj. 3 - 6 měsíců a po vysazení často dochází k opětovnému propuknutí onemocnění. Hlavní nevýhodou této léčby jsou vedlejší účinky antibiotik, tj. poruchy trávicího traktu, fototoxické reakce, poruchy vývoje zubů, vznik alergií, kandidióza, tj. kvasinková infekce, které se těžko zbavuje atd.
U žen je možné použít k léčbě akné hormonální antikoncepci s antiandrogenním účinkem. Hormonální antikoncepce ovlivňuje činnost mužských hormonů v organismu a zmírňuje nadměrnou produkci kožního mazu. První pozitivní změny se většinou projeví po prvním měsíci užívání a k opětovnému propuknutí onemocnění dochází hned po jejím vysadí. Dokonce po vysazení hormonální antikoncepce může akné propuknout v mnohem vážnější formě než před léčbou.
Isotretinoin se využívá pouze při nejtěžších formách akné a v případě ak opakovaně selhaly všechny jiné dostupné léčby. Dávkuje se podle hmotnosti pacienta a užívá se několik měsíců. Izotretinoíd jako jediný dokáže ovlivnit všechny 4 cíle léčby akné najednou, ale také způsobuje nejvíce vedlejších onemocnění. Během celé léčby je pacient pod dohledem kožního lékaře a musí pravidelně absolvovat jaterní testy a lipidogram. Během léčby a minimálně 2 měsíce po ukončení léčby akné izotretinoídom je ženským pacientkám zakázáno otěhotnět.
Léčba akné musí být komplexní!
Nejlepší výsledky v léčbě akné se dosahuje kombinováním vnitřní a vnější léčby spolu se správnou domácí péčí. Akné vyžaduje nejen důkladnou a správnou léčbu, ale i velkou trpělivost a zejména zvýšenou péči o pokožku.
- Pokožku s akné byste měli čistit dvakrát denně - i ráno, i večer. Neměli byste zapomínat ani na pravidelné hloubkové čištění pleti.
- Žádné vytlačování, rašení ani škrábání pupínků!
- Nepoužívejte kosmetické přípravky s parafínem, glycerinem nebo jinými agresivními a dráždícími přísadami. Vyzkoušejte koloidní stříbro, heřmánek či nimbový, nebo kokosový olej.
- Sluneční záření má protizánětlivý a bakterie zabíjející účinek a na opálené pokožce je akné méně viditelné. Ale na druhé straně, teplé a vlhké prostředí ve spojení s nevhodným oblečením nebo mastným opalovacím přípravkem mohou zhoršit projevy akné. Navíc samy UV záření způsobuje rohovatění pokožky.
- Dodržujte pitný režim! Pijte čistou vodu a zkuste omezit kávu, černý čaj a alkohol.
- Vyvážená a zdravá strava, dostatek čerstvého ovoce a zeleniny prospějí nejen vaší pokožce, ale i Vaší postavě.
- Vitamin A, E a C, zinek, selen, chrom příznivě ovlivňují léčbu akné. Pro správné fungování střevní mikroflóry užívejte probiotika.
- Díky komplexní detoxikaci organismu odstraníte z organismu škodlivé látky a nečistoty.
- Pokud málo spíte, pokožka nemá čas na regeneraci a stává se méně odolnou vůči vlivům okolí.
- I stresové situace způsobují zhoršení akné.
- Vyhýbejte se zakouřeným místnostem a samozřejmě i kouření. Nikotin stahuje kožní cívky, toxické látky jsou nedostatečně odváděny a pokožka je hůře zásobována krví.
- Aktivním pohybem na čerstvém vzduchu dochází k lepšímu prokrvení pokožky a tím i k rychlejšímu odplavení škodlivých látek.
Podle čínské medicíny, místo kde se akné nejvíce vyskytuje, souvisí s vnitřní nerovnováhou těla:
ramena a krk - trávicí systém,
okolí úst - reprodukční oblast,
tváře - plíce,
čelo - střeva.