Celulitidní jídelníček
Změna jídelníčku by měla být první věc, kterou začnete svůj boj s celulitidou. Pokud budete i nadále žít sedavým způsobem života a nezměníte ani své nesprávné stravovací návyky, celulitida nikdy zázračně nezmizí, a bude se naopak stále zvětšovat a rozšiřovat.
4 pravidla správného jídelníčku:
- Zařaďte do svého každodenního jídelníčku všechny potřebné výživné látky.
- Pokud máte problémy s trávením, organismus není schopen využít výživné látky naplno.
- Výživné látky musí být dopravené i do té nejvzdálenější buňky v těle.
- Jezte vícekrát denně po menších porcích, nezapomeňte na ovoce a zeleninu.
Výživné látky potřebné při léčbě celulitidy
Abyste "opravili" celulitidou porušenou strukturu pokožky, potřebujete dostatečné množství glukosaminu a stopových prvků: chondroitin, kolagen, kyselina hyaluronová, atd.
Lecitin ozdravuje buňky uložené v podkožní tkáni a zajišťuje pružnost pokožky.
Antioxidanty pomáhají z těla eliminovat volné radikály, mají detoxikační účinky.
Vláknina nejen že odstraňuje zácpu, ale funguje jako celkový "vnitřní čistič".
Esenciální mastné kyseliny přispívají k hydrataci tkáňových buněk v pokožce. Je dobré, pokud začnete např. s kokosovým olejem, protože je snadno stravitelný.
Draslík působí ve větším množství diureticky, tedy pomáhá odstraňovat z těla škodlivé látky, udržuje pokožku zdravou, pomáhá ledvinám zbavovat se toxinů.
Jód má vliv téměř na všechny buňky v těle a ovlivňuje množství metabolických procesů, včetně dělení a zániku buněk.
Silicium na sebe váže vodu a zvyšuje pružnost a pevnost tkáně, podporuje tvorbu elastinu a kolagenu.
Kyselina listová (vitamin B9) je nezbytná pro správné dělení buněk, podílí se na metabolismu aminokyselin a tvorbě krve.
Vitamin C je nezbytný pro tvorbu kolagenu a elastinu, obnovuje strukturu pokožky a zajišťuje správné fungování vaziva. Vitamin C obsahuje především ovoce a zelenina.
Ginkgo Biloba zlepšuje průtok krve a tím i zmírňuje celulitidu.
Účinných látek, které pomáhají redukovat vnitřní příčiny vzniku celulitidy, je mnoho. Vyvážená a pestrá strava v kombinaci se správnými výživovými doplňky Vám zaručeně pomohou v prevenci a léčbě celulitidy.
Potraviny, které pomáhají bojovat proti celulitidě
Pokuste se sestavit si vlastní anticelulitidní jídelníček předem alespoň na 2 - 3 dny. Nejprve si ho vyskládejte z potravin, které máte rádi a postupně do něj přidávejte i ty, které jsou pro Vás sice méně chutné, ale o to více prospěšné. Vyvážená a zdravá strava by měla obsahovat správné množství bílkovin, sacharidů, tuků a výživných látek - 55% sacharidů, 25% bílkovin, 20% tuků a denně byste měli zkonzumovat minimálně 30 gramů vlákniny. Nikdy nevynechávejte snídani. Pokud nemáte dost času, dejte si jen něco malé (nízkotučný jogurt). Snídaně nastartují metabolismus a díky tomu bude organismus během dne rychleji spalovat kalorie.
Potraviny, které pomáhají:
- Brokolice obsahuje obrovské množství vitamínů je výborném pomocníkem v prevenci vzniku celulitidy, protože zabraňuje tvrdnutí a kolapsu kolagenových vláken.
- Pomeranče a citrony zlepšují cirkulaci krve a zajišťují buněčnou rovnováhu. Citrony udržují pH uvnitř organismu, díky čemuž si organismus snadněji poradí s odplavování škodlivých látek.
- Česnek a cibule, nejen že zlepšují Vaše celkové zdraví, ale také podporují vyplavování škodlivých látek z organismu, pročišťují lymfu a krev, čímž zmírňuje viditelné projevy celulitidy.
- Denně zkonzumujte alespoň 5 kusů ovoce a zeleniny. Ovoce by mělo obsahovat hodně vody a antioxidantů. Ve zdravé a pestré stravě je nenahraditelným zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny. Nezapomínejte ani na to, že ovoce a zelenina při tepelné úpravě ztrácejí až 80% důležitých výživných látek.
- Konzumujte kvalitní bílkoviny obsažené v kuřecím a krůtím mase, rybách, sójových produktech, tofu ...
- Kajenský pepř obsahuje látku kapsaicin, která kromě toho, že zapříčiňuje pálivost, stimuluje lymfatický systém a prokrvování těla.
- Kvalitní biopotraviny neobsahují pesticidy, insekticidy, hormony ani umělá ochucovadla, takže jejich dlouhodobá konzumace snižuje množství toxinů v organismu.
Které potraviny způsobují celulitidu?
Každý den tělo přijme množství toxinů, které jsou ukryty v nevhodné a nezdravé stravě. Organismus se postupně přeplňuje škodlivými látkami, které se ukládají společně s nadbytečnými tukovými buňkami a vytvářejí "pomerančovou kůži".
Vyhýbejte se zejména těmto potravinám: potraviny a nápoje s kofeinem, slazené limonády, sladké pečivo a pečivo z bílé mouky, toastový chléb, polotovary, uzeniny, majonéza, smažená jídla, jídla z rychlého občerstvení a příliš zpracované potraviny, které jsou plné umělých přísad, konzervačních látek, tuků a soli, omezte bílý cukr, červené maso, mléčné výrobky a výrobky s vysokým množstvím tuku.
Nezapomínejte ani na pitný režim
Hydratace je nezbytná pro zdravou a elastickou kůži. Pokud vypijete každou hodinu sklenici vody, zvýší se Vám metabolismus, podpoříte přirozené detoxikační procesy a nadbytečné tukové buňky se přestanou ukládat ve formě "celulitidní hrbolků", ale budou odplavovány z těla spolu se škodlivými látkami. Ale pozor! Pokud budete pít slazené a sycené limonády výsledný efekt bude opačný. Příznaky celulitidy se budou prohlubovat a rozšiřovat.
Snažte se střídat čistou vodu, bylinkové čaje a 100% ovocné a zeleninové šťávy. Pro správný pitný režim se nedoporučuje pít minerální vody s vysokým obsahem minerálních látek, protože čím více minerálních látek voda obsahuje, tím nižší je její hydratační schopnost a schopnost odplavovat toxiny z těla. Minerální látky, které obsahuje taková voda, jednoduše doplníte konzumováním pestré a vyvážené stravy bohaté na ovoce a zeleninu nebo zdravými nápoji.
Pokud máte překyselený organismus vyzkoušejte pravidelně pít alkalickou vodu. Překyselený organismus je jednou z podstatných příčin vzniku celulitidy.
Čaj z pampelišky má močopudné účinky, pomáhá tělu vyplavovat toxiny a přebytečné tekutiny. Pampeliška obsahuje kromě antioxidačních vitaminů i minerální látky a vitamín A, C, D, zinek, železo a draslík.
Zelený čaj je číslem jedna nejen v hubnutí, ale také v odstraňování celulitidy. Urychluje metabolismus, brání vstřebávání tuků, uvolňuje tuky uložené v těle a napomáhá regulaci hladiny glukózy.